Salzburg - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Salzburg

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Salzburg - informacje turystyczne

Salzburg - informacje ogólne

Położone nieopodal granicy z Niemcami, alpejskie miasto Salzburg to ważne centrum turystyczne i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Austrii. Nazwa tego miasta pochodzi od połączenia słów Salz (sól) i Burg (zamek), co można przetłumaczyć jako „Solny Zamek”. Położone na wysokości 424 metrach n.p.m. miasto znane jest przede wszystkim ze swoich malowniczych, górskich krajobrazów oraz zabytkowej starówki, która w 1996 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajdują się tutaj zabytkowe pałace i kościoły, urzekające ogrody oraz liczne muzea. Miasto tętni kulturą i sztuką, co w pewnym stopniu związane jest z jego niegdysiejszym mieszkańcem, wybitnym kompozytorem – Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, którego dom stanowi jeden z ważniejszych zabytków miasta. Jest ich w Salzburgu dużo więcej, a to dzięki temu, że historyczna część miasta praktycznie w ogóle nie ucierpiała podczas bombardowań w trakcie II wojny światowej. Salzburg, ze względu na swoje położenie, widoki oraz infrastrukturę okolicznych ośrodków, stanowi również bardzo ważne miejsce dla miłośników sportów zimowych. Podsumowując, jest to miasto zachwycające na różne sposoby. Coś dla siebie znajdą tu zarówno wspomniani narciarze, miłośnicy regionalnej kuchni, fascynaci historii, jak i melomani, zwiedzający miasto śladami Mozarta.

Salzburg - zabytki

Dzięki temu, że historyczna część miasta nie doznała poważnych strat w trakcie wojny, Salzburg obfituje w liczne zabytki, których szczegółowe opisanie zajęłoby osobny i dość długi artykuł. Warto wspomnieć jednak o kilku najważniejszych, które powinny stanowić punkt obowiązkowy wycieczki po tym urokliwym, austriackim mieście. Najważniejszy zabytek to górująca nad miastem, powstała w XI wieku Twierdza Hohensalzburg, która uważana jest obecnie za największą zachowaną w całości fortecę w Środkowej Europie. Co ciekawe, twierdza przez 900 lat nigdy nie została zdobyta! Aby zobaczyć z bliska symbol Salzburga można wybrać się na pieszą wędrówkę lub skorzystać z naziemnej kolejki linowej. Co niedzielę, punktualnie o 11.45 można usłyszeć jak z wieży zamkowej trębacz wygrywa barokową melodię. Drugim ważnym zabytkiem miasta jest wybudowana w XVII wieku, długa na ponad 140 metrów Katedra Salzburska. Co ciekawe, to właśnie tu ochrzczony został Mozart. Świątynia robi bardzo duże wrażenie nie tylko na miłośnikach zabytków sakralnych. Trzecim „punktem obowiązkowym” w Salzburgu jest główna ulica Starego Miasta, czyli Getreidegasse. Znajdują się tu zarówno zabytkowe, średniowieczne kamienice (w tym słynny dom, który zamieszkiwał Wolfgang Mozart), jak również liczne sklepy i bary serwujące regionalną kuchnię.

Salzburg - kultura i historia

Co ciekawego można zobaczyć w Salzburgu? Chociażby piękny pałac i ogrody Mirabell. Miejsce to powstało w 1606 roku z inicjatywy księcia Wolfa Dietricha von Raitenau. W pałacu znajduje się barokowa Sala Marmurowa, w której niegdyś występował sam Mozart. Z kolei na zewnątrz odnaleźć można pierwszy w Europie „ogród karłów”, składający się pierwotnie z 28 marmurowych figurek. Dziś w pałacu Mirabell odbywają się koncerty muzyki klasycznej, ważne dla miasta uroczystości oraz śluby cywilne, po których nowożeńcy najczęściej udają się na plenerową sesję zdjęciową do pobliskich ogrodów. Będąc w Salzburgu nie można zrezygnować z wizyty pod Domem Urodzenia Mozarta – wielki kompozytor przyszedł na świat na trzecim piętrze żółtej kamienicy, znajdującej się przy ulicy Getreidegasse 9 w 1756 roku. Obecnie znajduje się tu muzeum, a w nim zrekonstruowane mieszkanie kompozytora i jego oryginalne instrumenty: dziecięce skrzypce i klawikord. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Pałac Hellbrunn wraz z rekreacyjnym ogrodem wodnym. Powstały w XVII wieku u podnóża Góry Hellbruńskiej pałac stanowi jedną z ważniejszych atrakcji miasta, głównie ze względu na otaczające go wodne ogrody, wykorzystujące naturalne źródła. Pałacowo-ogrodowy kompleks Hellbrunn to idealne miejsce na spacer! Oczywiście jeśli nie przeszkadza Ci wizja nieoczekiwanego prysznica wskutek strzelających z zarośli strumieni wody.

Salzburg - życie nocne

Salzburg to miasto muzeów, wystaw, koncertów, spektakli i festiwali. Szacuje się, że w skali roku odbywa się tutaj aż 4 tys. imprez kulturalnych! W wakacje odbywa się tu m.in. największy w Europie festiwal muzyczno-teatralny – Zalzburger Festspiele, który trwa nawet do 5 tygodni! Innym ważnym wydarzeniem w życiu miasta jest styczniowy Tydzień Mozartowski. Inne ciekawe wydarzenia kulturalne to Festiwal Wielkanocny, Salzburskie Dni Kultury, Salzburska Jesień Jazzowa oraz Scena Letnia. Ważną atrakcją kulturalną miasta jest Dom Quartier Salzburg – otwarty w 2014 roku ogromny kompleks muzealny, na który składa się dawna katedra i rezydencja arcybiskupia. Wśród atrakcji tego miejsca wymienić można m.in. komnaty książęce, galerię dzieł europejskiego malarstwa, muzeum katedralne, muzeum opactwa św. Piotra, empora organowe oraz gabinet osobliwości. Łącznie, na przestrzeni 15 tys. m2 znajduje się ponad 2 tysiące eksponatów, które dokumentują 1300 lat salzburskiej historii. Do najważniejszych muzeów w Salzburgu należą również: Muzeum Historii Naturalnej (szczególna gratka dla miłośników natury i nauki) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg (na czterech piętrach otwartego w 2004 roku muzeum znajdują się dzieła XX i XXI-wiecznych artystów).

Salzburg - ciekawe informacje

Salzburg znany jest nie tylko z kultury i sztuki. To również miejsce, w którym znajdują się słynne europejskie kawiarnie. Zacznijmy jednak tą historię od samego początku – kiedy z końcem XVII wieku udało się odeprzeć ataki armii tureckiej pod Wiedniem, w jednym z obozów znaleziono zapasy kawy, co zapoczątkowało powstawanie kawiarń w całej Austrii. W Salzburgu pierwszą kawiarnią była założona w 1703 roku Cafe Tomaselli, która istnieje po dziś dzień! Niegdyś było to miejsce spotkań studentów, jednak dziś jest to dużo bardziej prestiżowy lokal. Co ciekawe, Cafe Tomaselli to najstarsza nadal funkcjonująca kawiarnia w całej Europie. Jak nietrudno się domyślić – pijał tu niegdyś kawę również sam Mozart, ale również Michael Haydn. W XIX wieku powstała z kolei druga słynna salzburska kawiarnia Cafe Furst. To właśnie właściciel tej kawiarni stworzył ponad 200 lat temu przysmak Mozartkugel (kule Mozarta), czyli słynne pralinki z marcepanem i pastą pistacjową. Jeśli jesteś miłośnikiem małej czarnej, koniecznie musisz odwiedzić te dwa miejsca!


Salzburg oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności