Radom - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Radom

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Radom - informacje turystyczne

Radom - informacje ogólne

Radom jest polskim miastem znajdującym się w środkowo-wschodniej części kraju. Ma około 220 tysięcy mieszkańców i położony jest 100 km na południe od Warszawy. Od 1999 roku Radom należy do województwa mazowieckiego, a wcześniej, w latach 1975-1998, był stolicą województwa radomskiego. Mimo że teraz należy do województwa mazowieckiego, historycznie należał do Małopolski. Przez stulecia Radom wchodził w skład województwa sandomierskiego Królestwa Polskiego i późniejszej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Był ważnym ośrodkiem administracyjnym, pełniącym funkcję siedziby Rady Koronnej. Pakt z Wilna i Radomia podpisany został w 1401 roku, a statut Nihil novi i Łaski został przyjęty przez Sejm na Zamku Królewskim w Radomiu w 1505 roku. W 1976 roku był centrum antykomunistycznych protestów ulicznych.

Radom - zabytki

Radom to duże miasto przemysłowe, które oferuje gościom kilka tradycyjnych atrakcji. Jego główna ulica dla pieszych – Żeromskiego – jest uroczym miejscem na obiad i spacer. Jest to główna oraz reprezentacyjna ulica miasta, która ciągnie się na długości 2 km. Znajdują się tutaj liczne urzędy i instytucje państwowe, jak również wiele ciekawych restauracji i kawiarenek. Ulica Żeromskiego to również obszar, w którym znajdziesz wiele ciekawostek. Pod numerem 5 zobaczysz jedną z najbardziej okazałych kamienic – Aptekę pod Białym Orłem. Znajduje się tam malowidło przedstawiające orła białego, czyli polski symbol narodowy. Ulica Żeromskiego powiązana jest również z placem Konstytucji 3 Maja, który jest uznawany za centrum miasta, pomimo że Radom posiada Rynek. W zachodniej części placu ujrzysz kościół garnizonowy p.w. św. Stanisława. Północno-wschodnia część to budynek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, czyli oddział, który dawniej udzielał kredytów ziemianom Regionu Radomskiego. Inną, równie ciekawą ulicą w Radomiu, jest ul. Radwańska, która łączy Rynek z deptakiem miasta – wcześniej wspomnianą ulicą Żeromskiego. Stoją tutaj zabytkowe XIX-wieczne kamienice.
Radom na trasie jednego z najważniejszych połączeń kolejowych w kraju, łączącym Kraków z Warszawą i jest dogodnym miejscem postoju dla wielu turystów podróżujących po Polsce. Rynek w Radomiu, który powinien stanowić najważniejszą częścią miasta, jest jednak dużym, lecz zacisznym placem miasta. Na szczególną uwagę zasługuje Ratusz oraz dwie najciekawsze kamieniczki – Dom Gąski i Dom Esterki. Ten drugi mieści obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej. Najważniejszym zabytkiem upamiętniające najstarsze lata Radomia jest kościół św. Wacława na dawnym Rynku w Radomiu. Zbudowany pierwotnie w XIII wieku z drewna, był to pierwszy kościół parafialny Starego Radomia. Budynek przeznaczony był do wielu celów. Był to między innymi szpital wojskowy i oddział psychiatryczny. Kościół został całkowicie odrestaurowany w latach 70. ubiegłego stulecia, co niestety pozbawiło go historycznego charakteru. Jest to jednak jeden z najciekawszych zabytków Radomia, dlatego warto go odwiedzić. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji jest muzeum folkloru, znajdujące się na świeżym powietrzu, około 8 km od centrum. Umeblowane wnętrza prezentują style z całego regionu. Jeśli podróżujesz po Radomiu komunikacją miejską, wsiądź w autobus nr 14 lub nr 17, który zabierze Cię w kilkaset metrów od wejścia do muzeum. Głównym kościołem parafialnym Radomia jest kościół św. Jana Chrzciciela. Ufundowany przez Kazimierza III Wielkiego w 1360 roku. Podobnie jak inne zabytki w mieście, kościół został wielokrotnie zmieniany na przełomie wielu lat. Budynek znajdziesz tuż przy głównym Rynku.

Radom - kultura i historia

Historia Radomia jest w dużej mierze związana z kulturą żydowską. Społeczność żydowska liczyła tu około 30 000 przed wojną, co stanowiło około jednej czwartej całej populacji. Niestety, niewielu Żydów przeżyło wojnę i niewiele z ich dziedzictwa pozostało. Większość ludności żydowskiej mieszkała w okolicy obecnie bardzo zrujnowanego Rynku. W pobliżu znajdują się cztery kamienie i mały pomnik, na którym kiedyś stała główna synagoga. Co więcej, około 4 km na wschód od centrum miasta znajdziesz dawny cmentarz żydowski. Niemcy zniszczyli cmentarz i użyli nagrobków jako kostek brukowych, ale w ostatniej dekadzie zwrócono część nagrobków. Brama jest zwykle zamknięta i nie ma wiele do zobaczenia, ale któreś z miejscowych biur turystycznych bądź informacji, może być w stanie zorganizować oglądanie cmentarza.

Radom - życie nocne

Miasto może pochwalić się rożnymi festiwalami, na które licznie przybywają osoby zarówno z całej Polski, jak i za granicy. Radom organizuje największy, najliczniej uczęszczany pokaz lotniczy w Polsce - Radom Air Show. Odbywa się on zazwyczaj w ostatni weekend sierpnia. W mieście odbywa się również Międzynarodowy Radomski Festiwal Jazzowy i Międzynarodowy Festiwal Teatralny Gombrowicz. Radom jest również sceną dla występów wielu artystów. Na międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicznych i Precyzji występują mimowie, akrobaci, iluzjoniści oraz tancerze. Jest to impreza zrzeszająca najwybitniejszych artystów ulicznych z kraju oraz zagranicy! Jeśli jesteś fanem utworów Majki Jeżowskiej, to koniecznie wpadnij do Radomia na Ogólnopolski Festiwal Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia”. Co roku organizuje go Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej. Festiwal ma na celu popularyzację twórczości znanej polskiej artystki oraz promowanie młodych talentów wokalnych. Uczestnictwo w imprezie to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych, dlatego jeśli wpadasz do Radomia całą rodziną, nie przegap tej atrakcji. Co więcej, jeśli twoje dzieciaki są utalentowane muzycznie, możesz zgłosić ich udział oraz dać im szanse zaistnieć na wielkiej, festiwalowej scenie!

Radom - ciekawe informacje

„Radom” jest również popularną, chociaż nieoficjalną nazwą półautomatycznego pistoletu
nr 9 konstrukcji polskiej (Model 35 / ViS-35), który został wyprodukowany w latach 1935-1944 w znajdującym się w mieście arsenale narodowym. Fabryka broni „Łucznik”, która wciąż znajduje się w Radomiu, kontynuuje produkcję nowoczesnej broni wojskowej.


Radom oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności