Antwerpia - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Antwerpia

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Antwerpia - informacje turystyczne

Antwerpia - informacje ogólne

Położona w północnej Belgii Antwerpia to miasto pełne życia, uroku i wielu ciekawych atrakcji. Co bardziej zakochani w tym mieście uważają, że to najładniejsze miasto w Belgii, a nawet jedno z najbardziej urokliwych w całej Europie. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie, jeśli lubisz miejskie spacery. Przechadzając się mniej lub bardziej turystycznymi uliczkami miasta, co chwilę napotykał będziesz rozmaite zabytki, intrygujące knajpki i kawiarnie oraz odzieżowe butiki. Antwerpia słynie bowiem z licznych sklepów z modą uznanych na świecie projektantów. Dlaczego odwiedzający to miasto uważają je za jedno z najładniejszych w regionie? Między innymi ze względu na stare kamieniczki, słynny port (dzięki niemu Antwerpia w XIV wieku była najważniejszym centrum handlowym zachodniej Europy), przypominające Amsterdam kanały, piękny dworzec, ratusz, zamek Het Steen… A to jeszcze nie koniec atrakcji! Miasto słynie również z diamentów (największy na świecie ośrodek obróbki i handlu diamentami) oraz kojarzone jest z wielkim malarzem – Rubensem, który tworzył w Antwerpii i żył w tym mieście aż do śmierci. Miłośników sztuki z pewnością ucieszy informacja, że w miejscowych muzeach można podziwiać jego dzieła.

Antwerpia - zabytki

Pisząc o zabytkach Antwetpii, zacząć należy od Ratusza, który znajduje się przy otoczonym urokliwymi kamienicami miejskim rynku. Pochodzący z lat 60. XVI wieku renesansowy Ratusz w Antwerpii to jeden z najważniejszych belgijskich zabytków. Co ciekawe, budynek ten do dzisiaj pełni w mieście funkcje administracyjne. Przed ratuszem znajdziesz z kolei specyficzną fontannę z pomnikiem rzymskiego żołnierza z oderwaną dłonią - Silviusa Brabo, co stanowi element pewnej mało przyjemnej legendy. Kolejnym ważnym zabytkiem jest Katedra Najświętszej Marii Panny, będąca najwyższym budynkiem w Antwerpii i jednym z najwyższych kościołów na świecie. Katedra budowana była niemal 200 lat i ukończona w 1521 roku. W jej pięknych wnętrzach znajdują się m.in. cztery dzieła Rubensa, w tym słynne „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, obraz Corneliusa Schuta, słynne rzeźby i piękne witraże. Punktem obowiązkowym pobytu w tym belgijskim mieście są odwiedziny Zamku Het Steen. Jest to najstarszy budynek w Antwerpii pamiętający początek XIII wieku. Zamek ten stanowi element wspomnianej makabrycznej legendy – jeśli jesteś jej ciekaw, przeczytaj, co symbolizują znajdujące się na fladze miasta: zamek i dłoń. Budowla robi ogromne wrażenie na odwiedzających, a urokowi temu miejscu sprzyja przepływająca tuż obok rzeka Skalda.

Antwerpia - kultura i historia

Będąc w Antwerpii na dłużej niż jeden weekend, każdego dnia będziesz mieć okazję, aby wybrać się na spacer w rozmaite ciekawe i intrygujące miejsce. Jedną z propozycji jest przechadzka po znajdującej się nieopodal dworca dzielnicy żydowskiej, którą zamieszkują chasydzi – ortodoksyjni Żydzi. Dzielnica ma swój specyficzny klimat, który współtworzą również spacerujący po niej mieszkańcy z obfitymi pejsami i jarmułkami na głowie. Zupełnie innego typu miejscem na spacer jest główna ulica miasta – Meir, prowadząca od dworca centralnego do rynku, na którym znajduje się ratusz. Jest to ciekawe miejsce dla miłośników mody i zakupów, gdyż znajduje się tam ogromna ilość butików mniej lub bardziej znanych marek. Warto ją odwiedzić, nawet nie planując zakupów, gdyż skręcając z Meir w małą uliczkę Wapper, dojdziesz do dawnego domu słynnego malarza Petera Paula Rubensa, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Przy okazji, zobaczysz tam ciekawe murale, które są zresztą bardzo w Antwerpii popularne. Wracając jednak do mody… Jeśli masz ochotę na zakupy lub obejrzenie najnowszych trendów, wybierz się na spacer ulicami Nationalestraat, Komedieplaats oraz Kammenstraat – znajdziesz tam pełny przekrój modowych inspiracji, od ekskluzywnych butików po alternatywne koncept-sklepy z modą typu streetwear czy vintage. Na uwagę zasługuje również Dzielnica Południowa, gdzie znajduje się wiele ciekawych muzeów, w tym Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych.

Antwerpia - ciekawe informacje

Opowieść o kulinarnych aspektach pobytu w Antwerpii należy zacząć od… słodyczy! A dokładniej od słynnych, belgijskich czekoladek. O ile jednak różnego rodzaju czekoladowe słodkości popularne są w całej Belgii, to tylko w Antwerpii możliwe jest skosztowanie czekoladek w kształcie… dłoni. Związane jest to z legendą o urzędującym w zamku Het Steen olbrzymie ucinającym rękę każdemu, kto nie uiścił opłaty za wpłynięcie statkiem do lokalnego portu. Wracając jednak do przyjemniejszych tematów… Zwiedzając miasto, co chwilę napotykał będziesz cukiernie i sklepy ze słodyczami zaopatrzone po brzegi czekoladkami, pralinkami i wafelkami, które smakują tutaj zupełnie inaczej niż w innych krajach. Nie samymi słodkościami człowiek jednak żyje, zatem czas opowiedzieć o frytkach. I to nie byle jakich! Belgowie uważani są za prekursorów tej potrawy, przy czym frytki belgijskie (coraz bardziej popularne w Polsce) smażone są dwukrotnie w różnych temperaturach, dzięki czemu stają się miękkie w środku, zachowując jednocześnie chrupiącą skórkę. Co ciekawe, frytki w Belgii podaje się z rozmaitymi sosami, spośród których niezwykle popularny jest majonez. Antwerpia to również świeże ryby i owoce morza, sery oraz piwo, najlepiej marki Koninck, pochodzące z lokalnego browaru.

Antwerpia - okolice

Nieczęsto spotyka się miasta, gdzie jedną z największych, jeśli nie największą atrakcję stanowi dworzec. Główna stacja kolejowa miasta – Antwerpen-Centraal (Antwerpia Centralna) to jeden z największych belgijskich dworców. Piękny budynek dworcowy wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku i do dziś zachwyca turystów, którzy patrząc z zewnątrz, niejednokrotnie zastanawiają się, czy aby nie jest to… katedra. Właśnie ze względu na swoją spektakularną architekturę dworzec ten nazywany jest potocznie „Kolejową Katedrą”. Ogromna hala dworcowa imponuje przede wszystkim swoją wielkością, rozmieszczonymi jeden pod drugim, wielopoziomowymi peronami oraz połączeniem kilku architektonicznych stylów. Na uwagę zwraca również przepiękny, okazałych rozmiarów zegar umieszczony na jednej ze ścian. Na klimat dworca w Antwerpii w dużej mierze wpływają również jego przeszklone przestrzenie. Jest to ciekawy przykład miejsca, które pełni zarówno bardzo ważną, użytkową rolę węzła komunikacyjnego, jak również samo w sobie stanowi dzieło sztuki. Będąc na dworcu, zauważysz wiele osób, które nie przyszły tu w celach podróżniczych, a jedynie spacerują powolnym krokiem, co jakiś czas przystając na zrobienie pamiątkowych fotografii.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności