Poczdam - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Poczdam

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Poczdam - informacje turystyczne

Poczdam - informacje ogólne

Poczdam to stolica landu Brandenburgia, która leży w odległości zaledwie 40 km na południowy zachód od Berlina, wśród lasów i jezior. Ta dawna rezydencja władców pruskich jest miastem pałaców i ogrodów w stylu, któremu nadano nawet własną nazwę: rokok poczdamski. Poczdam zamieszkany jest od epoki brązu, ale pod rządami Fryderyka Wielkiego rzeczywiście zyskał na znaczeniu. W 1774 r. w Poczdamie było 139 koszar i innych budynków wojskowych. Później wybudowano nowe pałace i zastąpiono całe sekcje miasta barokowymi domami. Dziś znaczna część tego pięknego miasta jest wpisana na listę UNESCO jako miejsce światowego dziedzictwa. Jeśli więc chcesz zobaczyć imponującą architekturę, udać się na fascynujące historyczne wycieczki po najpiękniejszych pałacach, nie szukaj dalej. Wybierz się z Flixbus do Poczdamu i podziwiaj uroki tego wspaniałego miasta.

Poczdam - zabytki

Jedną z głównych atrakcji Poczdamu jest Pałac Sanssouci zbudowany w 1745 roku na podstawie szkiców Fryderyka Wielkiego. Rezultat: wspaniały jednopiętrowy rokokowy budynek z eliptyczną kopułą pośrodku i okrągłymi pokojami na każdym końcu. Front ogrodowy ma bogate dekoracje gipsowe, a na tyłach Grand Courtyard otoczony jest kolumnadami korynckimi. Godnymi uwagi cechami wnętrza są owalna Sala Marmurowa z podwójnymi kolumnami korynckimi, Mała Galeria, z jej wyszukanymi dekoracjami, sala koncertowa z dużymi murali, biblioteka, z wieloma antycznymi popiersiami i Pokój Woltera. Możesz wypozyczyć przewodnik audio i samodzielnie odbyć 40 minutową wycieczkę po pałacu. Warto również sprawdzić wspaniałe nowe pokoje lub Neue Kammern. Zbudowane w 1747 roku jako oranżeria, został później przekształcony w dom ogrodnika z bogato zdobionymi wnętrzami.

Nowy pałac, czyli Neues Palais, został zbudowany w latach 1763-69 z czerwonej cegły z piaskowcem i zwieńczony miedzianą kopułą. Wnętrze pałacu jest bogato zdobione, szczególnie w Marmurowej Sali, Apartamentach Górnego i Dolnego Państwa, Galerii Marmuru i teatrze. Pałac zawiera cenne meble, obrazy, porcelanę i dzieła sztuki i najlepiej oglądać je jako część długiej trasy zwiedzania apartamentu króla. Podczas spaceru po Nowym Pałacu idź na jego tyły, gdzie znajdziesz Communs lub Domestic Offices, dwa ceglane budynki w stylu barokowym z kolumnowymi portykami i zakrzywionymi zewnętrznymi schodami. Pomiędzy tymi dwoma budynkami znajdują się korynckie kolumnady i łuk triumfalny. Przed Nowym Pałacem znajduje się również Starożytna Świątynia i Świątynia Przyjaźni zaprojektowana na podstawie szkiców Fryderyka Wielkiego.

Podczas zwiedzania Poczdamu skieruj się na Stary Rynek - Alter Markt, na którym stoi dawny ratusz lub Altes Rathaus. Teraz znany jako centrum wydarzeń kulturalnych i działań, ten wspaniały barokowy budynek został zbudowany w 1753 roku. Znajdziesz tutaj m.in. korynckie kolumny, wieżę ze schodkową kopułą i pozłacaną postać Atlasa ze globem na plecach. Po gruntownej przebudowie po II wojnie światowej budynek gościł wystaw i koncerty. Teraz mieści się w nim Muzeum Poczdamskie przedstawiające swoje piękne zbiory związane z lokalną sztuką, kulturą i historią.

Poczdam - kultura i historia

Miasto Poczdam znane jest zwłaszcza z tego, że był kiedyś ulubioną rezydencją królów pruskich (w XVIII i XIX wieku). Jednak pełna wydarzeń historia tego miejsca jest znacznie starsza. Ślady człowieka odnalezione na tym terenie pochodzą z epoki kamienia sprzed 12 000 lat. Osadnictwo rzymskie w pobliżu Sacrow zostało zbudowane w epoce brązu, około 3 000 lat temu i jest jedną z najstarszych konstrukcji wojskowych w Europie.

Poczdam został po raz pierwszy wymieniony w dokumencie z 3 lipca 993 roku, kiedy 13-letni król Otto III przedstawił Poztupimi jako prezent dla swojej ciotki - Mathilde z Quedlinburga. W tym czasie Poczdam składał się z zamku słowiańskiego i trzech słowiańskich wiosek wzdłuż rzeki Havel. W XII i XIII wieku Niemcy zajęli i osiedlili się w regionie pomiędzy Łabą i Odrą. Pod koniec XII wieku uważano, że Poczdam niemiecki został zbudowany przez władców Magdeburga jako osada wojskowa. Poza tym małym miasteczkiem - w miejscu dzisiejszej Burgstrasse - rozwinęła się mała społeczność rybaków. W rzeczywistości przez większość następnych trzech stuleci większość mieszkańców Poczdamu było rybakami (chociaż oczywiście można tu było znaleźć piekarzy, rzeźników, szewców, tkaczy lnu i krawców). Poczdam stał się ważny dopiero w XVII wieku, kiedy książę Fryderyk Wilhelm (wielki książę elektor) uznał, że miasto Berlin nie zapewnia wystarczającej przestrzeni dla pożądanego prestiżu. W związku z tym zaczął konsolidować swoją własność w Poczdamie od 1657 roku, jako podstawę do budowy drugiej siedziby królewskiej obok tradycyjnego dworu w Berlinie. W 1660 r. budowa zaczęła przekształcać stary średniowieczny zamek w pałac. Kiedy Fryderyk II (znany jako Fryderyk Wielki) objął tron w 1740 r., rozpoczął transformację krajobrazu miasta. Od 1745 do 1747 r. Fryderyk wybudował pałac Sanssouci jako schronienie podczas bitw oraz wiele innych obiektów, które można podziwiać do dzisiaj.

Poczdam - życie nocne

Poczdam jest pełen kultury, można tu też poszukać ukrytych klejnotów życia nocnego - kliamtycznych barów i restauracji. Jednym z nich jest Unscheinbar. To bar z ponad 27 letnią historią. W centrum tego miejsca panuje ciepła atmosfera, a goście mogą spróbować wielu rodzajów koktajli. Organizowane jest tutaj także wiele imprez z klubową muzyką. Kolejne rozrywkowe miejsce w Poczdamie to Bar Gelb. Jest to modny hotspot położony w odległości krótkiego spaceru od Dzielnicy Holenderskiej. Bar słynie z regionalnych piw rzemieślniczych z Berlina, Poczdamu i Brandenburgii, a także imponujących koktajli. Dzięki przyciemnionemu oświetleniu i przytulnej, a zarazem zabawowej atmosferze, jest to idealne miejsce na rozkoszowanie się nocnym życiem Poczdamu. Bar-O-Meter to popularne połączenie kultury i koktajli serwowanych od ponad 20 lat. Ten wyrafinowany bar mieści się w przytulnej, ceglanej piwnicy. Nie ma on ustalonego menu, ale kompetentni i pełni pasji barmani z chęcią polecą Ci ulubione potrawy lub zrobią dla Ciebie drinka, jakiego sobie zażyczysz.

Poczdam - ciekawe informacje

Jednym z ciekawszych budynków w Neuer Garten jest Schloss Cecilienhof. Został zbudowany w latach 1914-17 w stylu wiejskiej rezydencji angielskiej i jest najbardziej znany jako miejsce spotkania konferencji w Poczdamie w okresie od lipca do sierpnia 1945 roku (zawitał tu wtedy Truman, Churchill i Stalin). Budynek jest zachowany w stanie, w jakim był podczas konferencji. W głównej sali konferencyjnej wiele artefaktów pozostało na miejscu. Inne atrakcje to obelisk na dziedzińcu i piękne ogrody posiadłości.

W zapierającej dech w piersi XVII-wiecznej barokowej Marstall - dawnej Stajni Sądowej -znajduje się Muzeum Filmowe w Poczdamie. Muzeum regularnie wyświetla filmy międzynarodowe i niemieckie oraz prezentuje eksponaty dotyczące bogatej historii kina, w tym studia Babelsberg, w którym w ciągu ostatnich 100 lat powstało wiele niemieckich filmów.

Poczdam - okolice

Będąc w mieście, wybierz się na spacer po parku Sanssouci, gdzie znajdziesz wiele pięknych ogrodów i dzieł sztuki. Chodzenie po jego terenie to duża przyjemność. Najstarsza część parku pochodzi z 1744 roku i wraz z licznymi budynkami jest uważana za najlepszy przykład rokokowego Poczdamu, odzwierciedlenie wpływu Fryderyka Wielkiego. Wejście do parku znajduje się na wschodnim krańcu Hauptallee, głównej alei, i jest dość łatwe do znalezienia - wystarczy spojrzeć na wysoki obelisk przy głównej bramie. Najważniejsze atrakcje to urocza jaskinia Neptuna, wspaniała Galeria Zdjęć w Orange Roundel z wieloma znakomitymi obrazami z XVII wieku, w tym z pracami Rubensa, van Dycka i Caravaggia i Wielka Fontanna przedstawiająca cztery żywioły i postacie z mitologii.

Jeśli chcesz odkryć różnorodność architektury miasta skieruj się na północ od Bassinplatz, gdzie leży słynna Dzielnica Holenderska - Holländisches Viertel - ze 134 pięknymi domami z czerwonej cegły ozdobionymi białymi wykończeniami. Zbudowany w latach 1737-1742 przez holenderskich rzemieślników, jest największą kolekcją holenderskich domów poza Holandią. Obejmujący cztery bloki kompleks, jest popularny wśród turystów, jak i mieszkańców, którzy przybywają tutaj do licznych butików, uroczych kawiarni i restauracji.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności