§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Autobus z i do: Poczdam od 35 zł

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są
w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Usługi na pokładzie
Odkrywaj Europę z FlixBusem, wybierając spośród 1700 celów podróży w 27 krajach.

Największa siatka połączeń

Odkrywaj Europę z FlixBusem, wybierając spośród 2000 celów podróży w 28 krajach.

Nasza siatka połączeń
Dzięki naszemu dynamicznemu cennikowi im wcześniej rezerwujesz, tym więcej oszczędzasz. Kupuj bilety nawet 70% taniej!

Oszczędzaj do 70%

Dzięki dynamicznym cenom im wcześniej rezerwujesz, tym więcej oszczędzasz. Kupuj nawet 70% taniej!

Nasze ceny
Do celu dowieziemy Cię wygodnie i na czas: 9 na 10 naszych autobusów punktualnie dociera do celu.

Punktualność

Do celu dowieziemy Cię wygodnie i na czas: 9 na 10 naszych autobusów punktualnie dociera do celu.

Bieżące informacje na temat przejazdu

Jeśli historia to coś, co Ci się podoba, polubisz również te miejsca:

Odkryj Poczdam z perspektywy Oliwia

Content Writer Oliwia

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.

Łódź
24 lat
Sprytne podróże w celu samodoskonalenia

Poczdam - informacje turystyczne

Poczdam to stolica landu Brandenburgia

Poczdam - informacje ogólne

Poczdam to stolica landu Brandenburgia, która leży w odległości zaledwie 40 km na południowy zachód od Berlina, w pięknej okolicy lasów i jezior. Ta dawna rezydencja władców pruskich jest miastem pałaców i ogrodów w stylu, któremu nadano nawet własną nazwę: rokok poczdamski. Poczdam zamieszkany jest od epoki brązu, ale pod Fryderykiem Wielkim rzeczywiście zyskał na znaczeniu. W 1774 r. w Poczdamie było 139 koszar i innych budynków wojskowych. Aby dodatkowo wzmocnić kapitał, wybudowano nowe pałace i zastąpiono całe sekcje miasta barokowymi domami. Dziś znaczna część tego pięknego miasta jest chroniona na podstawie list UNESCO i Parków w Berlinie i Poczdamie jako miejsca światowego dziedzictwa. Wiec jeśli chcesz zobaczyć imponującą architekturę, udać się na fascynujące historyczne wycieczki po najpiękniejszych pałacach, nie szukaj dalej. Jeśli masz wolny dzień lub tydzień wybierz się z Flixbus do Poczdamu i podziwiaj uroki tego historycznego miasta.
Autobusom FlixBus do Poczdamu.

Poczdam - zabytki

Jedną z głównych atrakcji Poczdamu jest Pałac Sanssouci, zbudowany w 1745 roku na podstawie szkiców Fryderyka Wielkiego. Rezultat: wspaniały jednopiętrowy rokokowy budynek z eliptyczną kopułą pośrodku i okrągłymi pokojami na każdym końcu. Front ogrodowy ma bogate dekoracje gipsowe, a na tyłach Grand Courtyard, otoczony jest kolumnadami kolumn korynckich. Najbardziej godnymi uwagi cechami wnętrza są owalna Sala Marmurowa z podwójnymi kolumnami korynckimi; Mała Galeria, z jej wyszukanymi dekoracjami; sala koncertowa z dużymi murali; sypialnia; Biblioteka, z wieloma antycznymi popiersiami; i Pokój Woltera. Przewodniki audio są dostępne do samodzielnych wycieczek trwających około 40 minut. Warto również sprawdzić wspaniałe nowe pokoje lub Neue Kammern. Zbudowane w 1747 roku jako oranżeria, a później przekształcony w dom ogrodnika z bogato zdobionymi wnętrzami. 

Nowy pałac, czyli Neues Palais, został zbudowany w latach 1763-69 z czerwonej cegły z piaskowcem z miedzianą kopułą. Wnętrze pałacu jest bogato zdobione, szczególnie w Marmurowej Sali, Apartamentach Górnego i Dolnego Państwa, Galerii Marmuru i Teatrze. Pałac zawiera cenne meble, obrazy, porcelanę i dzieła sztuki i najlepiej oglądać je jako część długiej trasy zwiedzania apartamentu króla. Podczas spaceru po Nowym Pałacu, idź na jego tyły, gdzie znajdziesz Communs lub Domestic Offices, dwa ceglane budynki w stylu barokowym z kolumnowymi portykami i zakrzywionymi zewnętrznymi schodami. Pomiędzy tymi dwoma budynkami znajdują się korynckie kolumnady i łuk triumfalny. Przed Nowym Pałacem znajduje się również Starożytna Świątynia i Świątynia Przyjaźni zbudowana na podstawie szkiców Fryderyka Wielkiego.

Podczas zwiedzania Poczdamu, skieruj się na Stary Rynek - Alter Markt, na którym stoi dawny ratusz lub Altes Rathaus. Teraz znany jako centrum wydarzeń kulturalnych i działań, ten wspaniały barokowy budynek został zbudowany w 1753 roku. Znajdziesz tutaj m.in., korynckie kolumny długości trzech czwartych; wieżę ze schodkową kopułą; i pozłacaną postać Atlasa ze światem na plecach. Po gruntownej przebudowie po II wojnie światowej budynek służy do wystaw i koncertów. Mieści się w nim Muzeum Poczdamskie przedstawiające swoje piękne zbiory związane z lokalną sztuką, kulturą i historią. 
Miasto Poczdam znane jest zwłaszcza z tego, że było kiedyś ulubioną rezydencją królów pruskich w XVIII i XIX wieku.

Poczdam - kultura i historia

Miasto Poczdam znane jest zwłaszcza z tego, że było kiedyś ulubioną rezydencją królów pruskich w XVIII i XIX wieku. Jednak pełna wydarzeń historia tego miejsca jest znacznie starsza. Ślady ludzkiego życia znaleziono z czasów tak starych jak początek epoki kamienia sprzed 12 000 lat. Osadnictwo rzymskie w pobliżu Sacrow zostało zbudowane w epoce brązu około 3 000 lat temu i jest jedną z najstarszych konstrukcji wojskowych w Europie.

Poczdam został po raz pierwszy wymieniony w dokumencie z 3 lipca 993 roku, kiedy 13-letni król Otto III przedstawił Poztupimi jako prezent dla swojej ciotki, opata Mathilde z Quedlinburga. W tym czasie Poczdam składał się z zamku słowiańskiego i trzech słowiańskich wiosek wzdłuż rzeki Havel. W XII i XIII wieku Niemcy zajęli i osiedlili się w regionie pomiędzy Łabą i Odrą. Pod koniec XII wieku uważano, że Poczdam niemiecki został zbudowany przez władców Magdeburga jako osada wojskowa. Poza tym małym miasteczkiem - w miejscu dzisiejszej Burgstrasse - rozwinęła się mała społeczność rybaków. W rzeczywistości przez większość następnych trzech stuleci większość mieszkańców Poczdamu było rybakami, a rzemieślnikami byli piekarze, rzeźnicy, szewcy, tkacze lnu i krawcy. Poczdam stał się ważny dopiero w XVII wieku, kiedy książę Fryderyk Wilhelm (wielki książę elektor) uznał, że miasto Berlin nie zapewnia wystarczającej przestrzeni dla pożądanego poziomu prestiżu. W związku z tym zaczął konsolidować swoją własność w Poczdamie od 1657 roku, jako podstawę do budowy drugiej siedziby królewskiej obok tradycyjnego dworu w Berlinie. W 1660 r. budowa zaczęła przekształcać stary średniowieczny zamek w pałac. W 1713 r. "Król żołnierski" Fryderyk Wilhelm I rozpoczął nową epokę w Poczdamie, gdy jeszcze bardziej zwiększył populację. Kiedy Fryderyk II (znany jako Fryderyk Wielki) objął tron w 1740 r., rozpoczął wielowiekową transformację krajobrazu Poczdamu. Od 1745 do 1747 r. Fryderyk wybudował pałac Sanssouci jako schronienie przed polem bitwy oraz wiele obiektów które można podziwiać do dzisiaj.
Autobusom do Poczdamu.

Poczdam - życie nocne

Poczdam jest pełen kultury, a nocne życie to przede wszystkim niesamowite koktajle i ukryte tutaj klejnoty w postaci barów i klimatycznych kawiarni. Jednym z nich jest Unscheinbar. To późnorenesansowy bar z ponad 27 letnią historią w swoim budynku. W centrum tego miejsca panuje ciepła atmosfera, a bar serwuje gościom wysokiej jakości koktajle i drinki. Organizowane jest tutaj także wiele imprez z klubową muzyką. Kolejne niezwykle miejsce w Poczdamie to Bar Gelb. Jest to modny hotspot położony w odległości krótkiego spaceru od Dzielnicy Holenderskiej. Bar słynie z regionalnych piw rzemieślniczych z Berlina, Poczdamu i Brandenburgii, a także imponujących koktajli. Dzięki przyciemnionemu oświetleniu i przytulnej, a zarazem zabawnej atmosferze, jest to idealne miejsce na rozkoszowanie się nocnym życiem Poczdamu. Bar-O-Meter to popularne połączenie wysokiej jakości kultury i koktajli serwowanych od ponad 20 lat. Ten bar w wyjątkowym, wyrafinowanym stylu mieści się w przytulnej, ceglanej piwnicy. Bar nie nie ma ustalonego menu, ale kompetentni i pełni pasji barmani z chęcią polecą ci ulubione potrawy lub zrobią dla ciebie własny popis.

Poczdam - ciekawe informacje

Jednym z ciekawszych budynków w Neuer Garten jest Schloss Cecilienhof. Zbudowany w latach 1914-17 w stylu wiejskiej rezydencji angielskiej Tudor, Cecilienhof jest najbardziej znany jako miejsce spotkania konferencji w Poczdamie w okresie od lipca do sierpnia 1945 roku, między USA (Truman), Wielka Brytania (Churchill), a ZSRR (Stalin) pod koniec II wojny światowej. Budynek jest wspaniale zachowany w stanie, w jakim był podczas konferencji - w tym w głównej sali konferencyjnej -  wiele artefaktów pozostało na miejscu, wraz z wyświetlaczami opisującymi wydarzenie i jego znaczenie. Inne atrakcje to obelisk na dziedzińcu i piękne ogrody posiadłości.

W oszałamiającej XVII-wiecznej barokowej Marstall, dawnej Stajni Sądowej znajduje się Muzeum Filmowe w Poczdamie, które jest doskonałym źródłem dla fanów filmu. Muzeum regularnie wyświetla filmy międzynarodowe i niemieckie oraz ma wiele fascynujących eksponatów dotyczących bogatej historii kina, w tym studia Babelsberg, w którym w ciągu ostatnich 100 lat powstało wiele filmów tego kraju.
 

Poczdam - okolice

Będąc w mieście wybierz się na spacer po parku Sanssouci, który jest miejscem wielu pięknych ogrodów, budynków i dzieł sztuki. Chodzenie po jego terenie to duża przyjemność. Najstarsza część parku pochodzi z 1744 roku i wraz z licznymi budynkami i dziełami sztuki jest uważana za najlepszy przykład rokokowego Poczdamu, odzwierciedlając wpływ Fryderyka Wielkiego. Wejście do parku znajduje się na wschodnim krańcu Hauptallee, głównej alei nieruchomości i jest dość łatwe do znalezienia - wystarczy spojrzeć na wysoki obelisk przy głównej bramie. Najważniejsze atrakcje to urocza jaskinia Neptuna; wspaniała Galeria Zdjęć w Orange Roundel z wieloma znakomitymi obrazami z XVII wieku, w tym z pracami Rubensa, van Dycka i Caravaggia; i Wielka Fontanna przedstawiająca cztery z żywiołów i postaci mitologicznych.

W celu zwiedzania różnorodności architektury miasta skieruj się na północ od Bassinplatz, gdzie leży słynna Dzielnica Holenderska, Holländisches Viertel, ze 134 pięknymi domami z czerwonej cegły ozdobionymi białymi wykończeniami. Zbudowany w latach 1737-1742 przez holenderskich rzemieślników, jest największą kolekcją holenderskich domów poza Holandią. Obejmujący cztery bloki kompleks, jest popularny wśród turystów, jak i mieszkańców, którzy przybywają tutaj do licznych butików, uroczych kawiarni i restauracji. 

Poczdam - Twój przystanek autobusowy

Informacje dla podróżujących autobusem do miasta Poczdam

Bilet autobusowy od 35 zł
Liczba połączeń z Poczdam 20
Liczba przystanków autobusowych w Poczdam 1
Kraj Niemcy