Dubrownik - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Dubrownik

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Dubrownik - informacje turystyczne

Dubrownik - informacje ogólne

Dubrownik – kamienne białe miasto położone na południowym łuku chorwackiej ziemi i cienkim pasie wybrzeża pomiędzy wysokimi wzgórzami i spokojny Adriatykiem. Spacerując po romantycznych uliczkach, zobaczysz nie tylko najciekawsze zabytki, ale także poczujesz specyficzną, nieco tajemniczą atmosferę panującą w mieście. Dubrownik jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uważay jest za najbardziej ekskluzywny cel podróży w Chorwacji. Miasto w ostatnich latach przeżywa prawdziwe turystyczne oblężenie! Tłumnie przybywają tu fani serialu "Gra o tron", by z bliska podziwiać filmowe lokacje.

Dubrownik - zabytki

Zwiedzanie Dubrownika rozpocznij od Starego Miasta. Jest to najciekawsza i najbardziej atrakcyjna część. Ponieważ zajmuje dość mały obszar, najlepiej zwiedzać ją pieszo. Całe historyczne jądro miasta otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi, tworząc doskonałą iluzję dobrze chronionej osady z przeszłości. Istnieje kilka wejść do centrum. Jeśli podejdziesz do murów obronnych od strony nowoczesnego centrum Dubrownika, wejdziesz do starego miasta przez Bramę Pile City, czyli głównego wejścia do miasta. Bramy posiadają dwie najważniejsze baszty: Minčeta od północy i Bokar od południa. Fort Minčeta uważany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów fortyfikacyjnych na świecie. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Dubrownika, oferujący wspaniały widok na całe miasto. Fort Bokar został zaprojektowany w celu ochrony miasta przed morzem. Dziś jest miejscem organizacji letniego festiwalu w Dubrowniku.

Po wejściu przez bramę miasta zobaczysz piękną Fontannę Onufrego, która jest ulubionym miejscem spotkań młodzieży. Być może najpiękniejszym i najbardziej interesującym zabytkiem tej części Starego Miasta jest klasztor franciszkanów zbudowany w późnym średniowieczu. Jest to jeden z najlepszych i najbardziej harmonijnych przykładów połączenia architektury gotyckiej i romańskiej. Kościół klasztorny jest często miejscem różnych koncertów odbywających się przez cały rok.

Podczas spaceru przez miasto z pewnością znajdziesz się na najbardziej znanej i lubianej ulicy Dubrownika - Stradun. Dzięki licznym sklepom z pamiątkami, galeriom, kawiarniom i restauracjom, na Stradun nigdy nie jest cicho. Przedierając się przez tłum, możesz obserwować również występy ulicznych artystów.

Dubrownik - kultura i historia

Od początku powstania miasta w VII wieku, Dubrownik nosił nazwę Ragusa. Historia rozpoczyna się, kiedy to przybyli uchodźcy ze zrujnowanego przez Słowian Epidaurum szukali schronienia przed barbarzyńskimi najazdami. Szybko postanowiono o budowie murów, które miały chronić osadę. Przez kolejne cztery stulecia Ragusa rozszerzyła swoje terytorium do wybrzeża i stawała się coraz bogatsza dzięki handlowi z innymi śródziemnomorskimi miastami. Od 1205 roku została kontrolowana przez Wenecję. Od 1358 roku miasto przeszło pod zwierzchnictwo Królestwa Węgier, a później imperium osmańskiego. Do XV wieku Republika Raguska była główny rywalem Wenecji w zakresie kontroli nad adriatyckimi drogami handlu wodnego. Miasto jednak zdołało utrzymać swoją niezależność poprzez sprytną dyplomację oraz wykorzystanie dostępnych bogactw i zyskiwało na wpływach kulturowych i politycznych. 1667 rok to moment, kiedy miasto zostało zniszczone przez wielkie trzęsienie ziemi. Katastrofa pochłonęła również wiele architektonicznych dzieł sztuki renesansowej. Dubrownik został zrekonstruowany w stylu barokowym, co można podziwiać do dzisiaj. Po trzęsieniu ziemi Dubrownik popadł w ruinę, przyspieszając pojawienie się innych europejskich sił morskich. To Napoleon ostatecznie położył kres republice, wkraczają do miasta w 1806 roku. W 1815 r. kongres wiedeński przekazał Dubrownik do Austrii, gdzie pozostawał aż do 1918 roku. W tym okresie podupadłe miasto grało rolę jedynie prowincjonalnego portu o lokalnym znaczeniu. Ponowny rozwój jednak przychodzi po zjednoczeniu Dalmacji i Bośni w Królestwo Jugosławii. W okresie II wojny światowej miasto zostało bombardowane przez włoskie lotnictwo, a w 1941 roku Dubrownik został zajęty przez siły Włoch. Będąc następnie w Socjalistycznej Republice Chorwackiej, miasto przeszło wojnę z Serbią i Czarnogórą. Siedmioletnie oblężenie ponownie przyniosło zniszczenia, co powoli starano się naprawiać w przeciągu następnych kilku lat. Dzisiaj Dubrownik to przede wszystkim centrum turystyki, które zachowało rolę regionalnego ośrodka handlu i komunikacji.

Dubrownik - życie nocne

Kiedy słońce zaczyna zachodzić za horyzont Adriatyku, a gwiazdy zaczynają się pojawiać na niebie, w całym mieście odczuwa się zupełnie inną atmosferę. Nocna scena w Dubrowniku niewiele różni się od reszty Chorwacji. Na wąskich uliczkach Starego Miasta można usłyszeć muzykę, śmiech i zgiełk. Prawdziwie międzynarodowa atmosfera jest wszędzie wyczuwana. Koncerty muzyki klasycznej odbywają się w pałacach miejskich. Główny deptak Stradun i otaczające go ulice pełne są kanjp, w których można spróbować miejscowych alkoholi i dań -wędzonej szynki i sera. Wiele barów i restauracji jest otwartych do późnych godzin, więc nie będziesz musiał się martwić wczesnym końcem imprezy. Ciepły śródziemnomorski klimat podczas lata to dodatkowy atut tego miasta. Nocne wyjście w Dubrowniku na pewno Cię nie zawiedzie.

Dubrownik - ciekawe informacje

Dubrownik doceniany jest na całym świecie również dzięki przyjaznemu klimatowi. Słońce świeci tutaj przez ok. 2600 godzin rocznie, czyli ponad 7 godzin dziennie. Temperatura zazwyczaj nie przekracza 25 stopni, ale również nie spada poniżej 10 stopni. Przyjeżdżając tutaj latem, pomiędzy 10 lipca a 25 sierpnia trafisz na coroczny festiwal „Libertas”. W ramach wydarzenia, w okresie niemal całego lata odbywa się wiele koncertów, przedstawień oraz innych atrakcji kulturalnych. Dubrownik to również popularne miasto na spędzenie miesiąca miodowego. Jego romantyczny charakter przyciągnął tutaj m.in. Agatę Christie, Elizabeth Taylor i Racharda Burtona.

Dubrownik - okolice

Dubrownik to zdecydowanie idealne miejsce na letnie wakacje. Spędzisz tutaj czas nie tylko na zwiedzaniu, lecz również możesz zrelaksować się na jednej z miejscowych plaż. Chociaż większość z nich nie jest piaszczysta, to widok na jedno z najpiękniejszych Chorwackich miast, gorące promienie słońca oraz powiew morskiej bryzy zdecydowanie to wynagradzają. Miejska plaża Banje znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Bramy Ploče. Jest to dobre miejsce dla dzieci. Plaża jest przeważnie żwirowo-piaszczysta, w zależności od fal. Ulubioną plażą mieszkańców jest Sveti Jakov. Pomimo popularności, nie jest zwykle zatłoczona. Przyjaznym dla rodzin z dziećmi miejscem jest strzeżona przez ratowników plaża Lapad. Znajdziesz tutaj również dmuchany plac zabaw, a w pobliżu - korty tenisowe.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności