Awinion - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Awinion

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Awinion - informacje turystyczne

Awinion - informacje ogólne

Awinion to zabytkowe miasto nad rzeką Rhône w Prowansji. To pięknie zachowane średniowieczne miasto otoczone jest oryginalnymi murami obronnymi. Część Awinionu, która jest najbardziej interesująca dla zwiedzających, mieści się w środku fortyfikacji i nazywana jest dzielnicą wewnątrz murów. Tuż za murami znajduje się słynny most Pont d'Avignon. Centralna historyczna część miasta, w tym Pałac Papieży, most Saint-Benezet i otaczające miasto mury obronne, jest obecnie chronionym zabytkiem UNESCO, a Avignon jest również wymieniony jako jeden z historycznych miast Francji - "secteur sauvegardé”.

Avignon jest historycznym miastem, znanym głównie z tego, że uciekali tutaj papieże po opuszczeniu Rzymu w XIV wieku. Doprowadziło to do powstania niesamowitego Palais des Papes - jednej z najsłynniejszych atrakcji miasta. W całym mieście znajduje się wiele zabytków, jak również fantastyczne muzea sztuki i wspaniałe place, na których można usiąść i podziwiać życie miasta.

Awinion - zabytki

Stolica chrześcijaństwa w średniowieczu, Avignon utrzymywał swoją historię jako dziedzictwo wyjątku, którego znaczna część jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Pałac Papieży i Most w Awinionie, ale także rynek pałacu z barokowa fasada hotelu walut, muzeum Petit Palais i katedry Doms, a także mury obronne.

Nie możesz odwiedzić Awinionu i nie zobaczyć Palais des Papes. Ten niesamowity pałac został zbudowany, aby przyjąć papieży, którzy uciekali do Awinionu ze skorumpowanego Rzymu. Utworzenie Pałacu sprowadziło na miasto nazwę „Miasta Papieży”. Z daleka pałac wydaje się być gigantycznym bajkowym zamkiem. Goście mogą zwiedzić wnętrze, aby zobaczyć 25 pokoi. Najważniejsze pomiwszczenie to Wielka Sala Audiencyjna, ogromna sala ozdobiona malowidłami ściennymi: sala bankietowa Grand Tinel, kaplice Saint Martial i Saint John oraz Wielka Kaplica Klementynów.

W Awinionie znajduje się wiele małych, ale imponujących muzeów, w szczególności muzeów sztuki. Musée de Petit Palais jest jednym z najsłynniejszych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w nim niesamowita kolekcja obrazów, w tym kilka arcydzieł włoskich od XIII do XV wieku. Budynek został zaprojektowany jako gotycki fort i wyróżnia się zewnętrzną ścianą z murów obronnych, typowym elementem średniowiecznej architektury.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Awinionie jest Pont Saint-Bénézet, czyli most św. Bénézeta, z którym wiąże się interesująca legenda. Jak głosi opowieść, w roku 1177 pastuszek Bénézet został poinstruowany przez aniołów, aby zbudowali most na rzece Rhône. Założyciele miasta i obywatele szydzili z tego pomysłu. Jednak Bénézet był obdarzony siłą wzniesienia gigantycznej bryły skalnej, którą mieszkańcy miasta uznali za znak Boży, o czym świadczy fakt, że most został zbudowany w ciągu zaledwie ośmiu lat. Będąc tutaj, możesz usłyszeć kilka różnych wersji opowiadania, więc najlepiej usłyszeć je wszystkie, aby zdecydować, którą będziesz uważać za prawdziwą.

Place de l'Horloge to przyjemne miejsce na relaks w kawiarni przy ulicy, w cieniu platanów. Ten piękny plac w pobliżu Palais des Papes jest centrum życia w Awinionie. Jest to idealne miejsce na odpoczynek podczas lub po zwiedzaniu miasta. Od strony zachodniej znajduje się teatr i Hôtel de Ville (Ratusz). Podczas gdy Hôtel de Ville został zbudowany w 1845 roku, w budynku znajduje się urocza wieża zegarowa z XIV wieku z figurami na górze, zwanymi "jacquemarts".

Awinion - kultura i historia

Era papieży nieco zaćmiewa inne wydarzenia w długiej i burzliwej historii. Będąc usytuowane na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych między północną i południową Europą oraz między Włochami i Hiszpanią, miasto odegrało ważną rolę w historii Europy. Jako fenicki posterunek handlowy w czasach starożytności Awinion stał się kwitnącym rzymskim miastem. Bardzo ucierpiał na skutek najazdów barbarzyńców, a następnie Maurów i Franków w czasach średniowiecza. Wraz z ekspansją handlu i korzystaniem ze strategicznego położenia i mostu przez Rodan, Awinion miał status wolnego i silnego miasta, które sprzeciwiło się królowi Francji.

Obecność papieży uczyniła Awinion stolicą średniowiecznego świata zachodniego w XV wieku. Było to terytorium papieskie aż do Rewolucji Francuskiej. W XIX wieku miasto straciło na znaczeniu, by powrócić jako stolica kultury w XX wieku. Avignon jest kolebką Félibrige, odrodzenia literatury prowansalskiej i Festiwalu Teatralnego, który został rozpoczęty w 1946 roku przez Jean Vilar, co przynosi miastu międzynarodowy prestiż.

Awinion - życie nocne

Awinion to duże centrum życia nocnego. Kiedy słońce zachodzi, miasto ożywa i bawi się do wczesnych godzin porannych. Życie nocne Awinionu jest przede wszystkim skoncentrowane wokół placu L’Horloge, placu du Palais, Rue Carnot oraz placu des Corps-Saints. Swoje pragnienie ugasić możesz różnymi lokalnymi piwami, winami i napojami alkoholowymi. Jeśli kochasz taniec, miasto ma również do zaoferowania kilka klubów nocnych.

Awinion - ciekawe informacje

W czasach starożytnych teren, który teraz jest Prowansją, był domem dla kwitnącej rzymskiej kolonii z tętniącymi życiem miastami. Wiele rzymskich zabytków przetrwało prawie nietknięte: jednym z nich jest niezwykły Teatr Rzymski w mieście Orange. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, posiada miejsce dla aż 7000 widzów. Na terenie Nîmes, kulturalnego miasta o atrakcyjnym, starodawnym klimacie, czekają również dobrze zachowane rzymskie zabytki. Bardziej fascynujące znaleziska archeologiczne znajdują się w Vaison-la-Romaine: pozostałości rzymskich domów, wykwintnie szczegółowe mozaiki i wybrukowane ulice z rynnami. Wyrafinowanie cywilizacji rzymskiej z epoki klasycznej można najlepiej zaobserwować w akwedukcie Pont du Gard wpisanym na listę UNESCO, arcydzieło inżynierii lądowej, które rozciągało się na linii 50 kilometrów, aby zaopatrywać region w wodę.

Awinion - okolice

Jeśli planujesz zatrzymać się w Awinionie trochę dłużej niż tylko jeden dzień, polecamy wybrać się na wycieczkę poza miasto. Arles to typowe prowansalskie miasto oddalone o zaledwie 20 minut jazdy pociągiem od Awinionu. Znajduje się tutaj wiele fascynujacych zabytków oraz przyjemnych kawiarnii, dzięki którym spędzisz wolny czas w przyjemny sposób. Do głównych atrakcji należy dobrze zachowany rzymski amfiteatr z I wieku, kilka innych starożytnych, rzymskich ruin i muzeum starożytności. Inne główne atrakcje turystyczne to Fondation Vincent van Gogh i szlak Van Gogha, który pozwala odwiedzającym znaleźć zabytki uchwycone w dziełach Vincenta van Gogha.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności