Morze Bałtyckie – odkryj autobusem

Morze Bałtyckie – odkryj autobusem

Gdzie nad Bałtyk? Możliwości jest mnóstwo! Znajdujące się przy linii brzegowej Morza Bałtyckiego miasta oferują odwiedzającym zarówno możliwość błogiego wypoczynku na jednej z piaszczystych plaż oraz pełną infrastrukturę turystyczno-gastronomiczną, jak również wiele typowo miejskich atrakcji w postaci zabytków, muzeów, parków czy dyskotek. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje nadmorskich miast z Polski, Niemiec, Szwecji i Danii. Z pewnością coś dla siebie znajdą ci, którzy chcą spojrzeć na Bałtyk z kilku różnych perspektyw. Zapraszamy w podróż autokarem po najbardziej interesujących miastach leżących nad Morzem Bałtyckim!

Gdańsk

Położone nad Morzem Bałtyckim, jedno z największym miast w Polsce – Gdańsk, znane jest przede wszystkim ze swojego portu handlowego, ale również wielu ważnych dla polskiej historii wydarzeń. Gdańsk jest też jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na polskim wybrzeżu. Szczególnie ważnym elementem wycieczek do Gdańska jest możliwość zwiedzenia półwyspu Westerplatte stanowiącego symbol rozpoczęcia II wojny światowej. Znajdujący się tutaj pomnik upamiętania bohaterską walkę Polaków we wrześniu 1939 roku. Na szczególną uwagę zasługują w Gdańsku również piękne plaże, na których rokrocznie wypoczywają w sezonie wakacyjnym tysiące Polaków i gości zza granicy. Co roku kilka z nich otrzymuje odznaczenie Błękitnej Flagi dzięki spełnieniu wymogów dot. jakości wody i bezpieczeństwa. Jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych w Polsce to poza urokliwym wybrzeżem również piękna starówka (znajduje się tu najwięcej atrakcji) oraz dzielnice takie jak Stare Przedmieście czy Oliwa. Gdańsk to również jedno z najbardziej imprezowych miast w Polsce, z bogatą ofertą klubów i dyskotek. Większość interesujących tego typu miejsc znajduje się na ul. Piwnej oraz jej przedłużeniu – ul. Chlebnickiej.

 

Kraków ↔ Gdańsk Warszawa ↔ Gdańsk Katowice ↔ Gdańsk

Kilonia

Kilonia to niemieckie miasto, leżące nad Zatoką Kilońską w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Znajduje się tu jeden z największych bałtyckich portów, a położony pod miastem kanał kiloński łączy Bałtyk z Morzem Północnym (u ujścia Łaby). Niegdyś było to miasto, którego charakter determinował przemysł stoczniowy i port. Dziś Kilonia to nowoczesny ośrodek miejski, którego rytm w coraz większym stopniu wyznaczają studenci i turyści. Nadmorską atmosferę miasta najlepiej poczuć można zwiedzając Nadbrzeże Norweskie, gdzie obserwować można ogromne promy wypływające z portu. Na uwagę zasługuje również Nadbrzeże Szwedzkie, skąd wypływa prom Stena-Line do Goteborga. Najwięcej interesujących zabytków skrywa z kolei kilońskie Stare Miasto, gdzie znajduje się m.in. Plac Berliński, Zamek Kiloński, Klasztor Kiloński oraz Kościół św. Mikołaja. Będąc w Kilonii warto zainteresować się również tutejszymi muzeami, spośród których najciekawszymi są: (to chyba nikogo nie zdziwi) Muzeum Żeglarstwa, położone przy nadbrzeżu Sartorikai oraz Muzeum Kunshalle, gdzie znajdują się zarówno antyczne dzieła, jak również współczesne obrazy i grafiki.

 

Szczecin ↔ Kilonia Berlin ↔ Kilonia Rostock ↔ Kilonia

Sztokholm

Stolica Szwecji to bardzo interesująco położone miasto – Sztokholm leży na 14 wyspach, a otaczający miasto archipelag sztokholmski składa się z ponad… 20 tys. mniejszych wysepek. Ze względu na swoje położenie, do jednych z największych atrakcji stolicy Szwecji należą rejsy tramwajami wodnymi według systemu „hop on – hop off” (na wybranych stacjach można wsiadać i wysiadać w ramach raz opłaconego kursu). Długie nabrzeże oraz sąsiedztwo licznych wysp, jezior i Bałtyku to jednak nie jedyne atrakcje Sztokholmu. W mieście tym podziwiać można bogatą architekturę, niezwykle ciekawe muzea oraz liczne parki, ogrody i skwery. W poszukiwaniu zabytków warto wybrać się na spacer do Starego Miasta, które zlokalizowane jest na czterech wyspach (Stadsholmen, Riddarholmen, Strömsborg i Helgeandsholmen). Do najważniejszych punktów na turystycznej mapie miasta zaliczyć należy Stary Rynek (znajdują się tu urokliwe, kolorowe kamieniczki), Zamek Królewski (w powstałej w XVIII wieku budowli znajduje się aż 600 komnat!) oraz Wielki Kościół (najstarszy, bo aż 700-letni kościół w mieście). Choć Sztokholm nie jest typowym, nadmorskim kurortem wypoczynkowym, obfituje w niezwykle dużą ilość atrakcji. Z całą pewnością warto odwiedzić to miasto!

 

Malmö ↔ Sztokholm Kopenhaga ↔ Sztokholm Berlin ↔ Sztokholm

Kołobrzeg

Kołobrzeg jest jednym z największych kurortów Pomorza Zachodniego i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast nad polskim Bałtykiem. To co najbardziej zachwyca w Kołobrzegu to obszerne, piaszczyste i zadbane plaże oraz kompleksowa turystyczna infrastruktura. Dzięki kosztującej 90 mln zł rewitalizacji, która ukończona została w 2014 roku, kołobrzeskie plaże: Centralna oraz Zachodnia, otrzymały odznaczenie Błękitnej Flagi. Kołobrzeg oferuje nie tylko możliwość wypoczynku na jednej ze swoich plaż, ale również bardzo interesujące atrakcje w samym mieście. Jedną z nich jest urokliwa starówka z kolorowymi fontannami, gdzie warto wybrać się na wieczorny spacer po dniu spędzonym na plaży. Ciekawym miejscem na spacer jest również najdłuższe żelbetonowe molo w Polsce (220 metrów długości!). Kołobrzeg to również: port kołobrzeski przy ujściu rzeki Parsęty, pobliski Park Zdrojowy, źródła solankowe i kopalnia borowiny, jedna z najstarszych w Polsce latarni morskich oraz znajdująca się na 11. piętrze obrotowa kawiarnia, stanowiąca ciekawy punkt widokowy na okolice. To wszystko sprawia, że Kołobrzeg niemal zawsze zajmuje bardzo wysokie miejsca w rankingach najciekawszych miejsc do odwiedzenia nad polskim morzem!

 

Koszalin ↔ Kołobrzeg Wrocław ↔ Kołobrzeg Ustronie Morskie ↔ Kołobrzeg

Malmö

Szwedzkie Malmö znane jest przede wszystkim ze względu na znajdujący się nad cieśniną Öresund port morski. Jest to również ważne centrum gospodarcze i kulturalne oraz trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto w Szwecji (po Sztokholmie i Göteborgu). Niegdyś to nadmorskie miasto miało zdecydowanie przemysłowy charakter, jednak w przeciągu ostatnich 20-30 lat stało się miejscem dużo bardziej otwartym na drobną przedsiębiorczość usługową, studentów oraz turystów. Jedną z ważniejszych atrakcji Malmö jest Lilla Torg, czyli mały rynek, znajdujący się w samym sercu miasta. To otoczony kamienicami, urokliwy plac, gdzie możemy przysiąść na obiad lub kawę oraz kupić pamiątki. Kolejne ważne „miejsce” to Most nad Öresund, którym można przejechać przez Bałtyk do duńskiej Kopenhagi delektując się pięknym widokiem. Z pobytu w tym szwedzkim mieście zadowoleni będą również miłośnicy rowerowych przejażdżek – w Malmö znajduje się bowiem aż 500 km ścieżek rowerowych. Warto wspomnieć również o licznych parkach, które szczególnie latem umilają turystom pobyt w mieście. Najważniejsze to Folkets Park, Pildammsparken, Slottparken oraz Kungsparken.

 

Bruksela ↔ Malmö Sztokholm ↔ Malmö Berlin ↔ Malmö

Binz

W czasach Cesarstwa Niemieckiego to właśnie nadmorskie kurorty znajdujące się na wyspie Rugia cieszyły się największą popularnością. Wśród nich prawdziwą perełką jest niewielka miejscowość Binz, która zachwyca odwiedzających odrestaurowanymi, XIX-wiecznymi willami, piaszczystą plażą czy idealną na wieczorny spacer promenadą. To jednak nie koniec atrakcji. Turyści wyjątkowo upodobali sobie również znajdujący się na wzniesieniu, XVIII-wieczny, neogotycki Zamek Myśliwski Granitz, klimatyczne, drewniane molo oraz znajdujący się przy nabrzeżu Kurhaus Dom Zdrojowy. Charakterystyczne, na ogół białe wille, cechujące się ozdobnymi, pełnymi ornamentów balkonami i werandami (dziś są tam hotele i pensjonaty) stanowią przykład tzw. architektury kurortowej i sprawiają, że spacer po Binz stanowi w pewnym sensie klimatyczną podróż w przeszłość. Zwiedzanie i spacery po mieście to świetny pomysł na późne popołudnie, natomiast w trakcie dnia warto maksymalnie wykorzystać słońce i skorzystać z czystej, piaszczystej plaży zażywając co jakiś czas morskiej kąpieli.  

 

Berlin ↔ Binz Lipsk ↔ Binz Drezno ↔ Binz

Mielno

Położone w województwie zachodniopomorskim Mielno, to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich  miast wypoczynkowych nad Morzem Bałtyckim. Największym atutem Mielna są oczywiście czyste, bezpieczne, piaszczyste plaży. Mierzeja, przy której leży Mielno ma aż 10 km długości i ok. 0,5 km szerokości. Turyści doceniają w Mielnie nie tylko możliwość wypoczynku na plaży, ale również inne walory tego niewielkiego miasta. Znajduje się tutaj tzw. promenada przyjaźni – deptak prowadzący do miejscowości Unieście, który stanowi idealne miejsce na zaciszny spacer w bardzo atrakcyjnych dla zmysłów okolicznościach przyrody. Warto również zwrócić uwagę na sąsiedztwo jednego z największych jezior w Polsce – jeziora Jamno, którego okolice stanowią świetne miejsce na rodzinny wypoczynek na łonie natury. Jedną z ciekawszych atrakcji z pewnością jest możliwość wzięcia udziału w rejsie widokowym po jeziorze. Będąc w Mielnie, warto również wybrać się na spacer Aleją Lipową, biegnącą wzdłuż starych, 150-letnich lip. Amatorów sportów wodnych z pewnością zainteresuje z kolei Centrum Sportów Wodnych Kite Mielno. Jak nietrudno się domyślić, miłośnicy nocnego życia również nie będą zawiedzeni – jak przystało na popularny, nadmorski kurort, Mielno ma wiele do zaoferowania pod katem barów, klubów i dyskotek.

 

Kraków ↔ Mielno Warszawa ↔ Mielno Katowice ↔ Mielno

Kopenhaga

Stolica i największe miasto Danii aż trzy razy uzyskiwało status najwygodniejszego miasta do życia na świecie. Czy można wobec tego przejść obok Kopenhagi obojętnie? Na pewno nie! Co sprawia, że mieszkańcy stolicy Danii tak bardzo upodobali sobie to miejsce? Kopenhagę z całą pewnością można uznać za miasto ciekawe i urokliwe. Jego wizytówkę stanowi port Nyhavn, wokół którego znajdują się znane z widokówek i internetowych zdjęć kolorowe kamienice. Wartym odwiedzenia miejscem jest Plac Ratuszowy, przy którym podziwiać można Wieżę Zegarową, Smoczą Fontannę oraz Ratusz, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku. Zupełnie innego typu atrakcją Kopenhagi są Ogrody Tivoli – rozległy park, na terenie którego znajduje się jezioro, sala koncertowa oraz słynny lunapark.  Warto wybrać się również na spacer wzdłuż nabrzeża Langelinie, gdzie napotkać można na symbol miasta - słynny pomnik Małej Syrenki. Obowiązkowe punkty wycieczki do Kopenhagi to również: Pałac Christianborg (niegdysiejsza siedziba królów Danii, obecnie mieści się tu parlament), zamek Rosenborg (królewska rezydencja z piękną kolekcją sreber i urokliwym ogrodem), Amalienborg (królewska rezydencja zwana również pałacem zimowym) oraz Most nad Sundem (łączący Kopenhagę ze szwedzkim Malmö).

 

Berlin ↔ Kopenhaga Sztokholm ↔ Kopenhaga Amsterdam ↔ Kopenhaga