Dokąd na narty w Polsce?

Zima to pora roku, w której wiele osób swój wolny czas spędza pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty w dłoni w towarzystwie książki lub ulubionego serialu. Są jednak osoby, które wyczekują pierwszych opadów śniegu, gdyż zwiastują one rozpoczęcie tak długo wyczekiwanego sezonu narciarskiego. Gdzie w poszukiwaniu zimowego szaleństwa najchętniej wybierają się Polacy? Możliwości jest całe mnóstwo! Ze względu na górskie południe kraju, stacji narciarskich nie brakuje – jest ich ponad sześćdziesiąt! Postanowiliśmy zrobić przegląd najciekawszych miejsc na narty w Polsce, biorąc pod uwagę to, aby były to miejsca z nowoczesną infrastrukturą, zróżnicowanymi trasami zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy oraz pięknymi, górskimi widokami. W zestawieniu 7 najlepszych miejsc na narty w Polce znalazły się: Zieleniec, Czarna Góra, Karpacz, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska, Szczyrk oraz Jaworzyna Krynicka. W każdym z tych miejsc miłośnicy aktywnego spędzania zimowych miesięcy powinni być bardzo zadowoleni!

Zieleniec

W poszukiwaniu nowoczesnego ośrodka narciarskiego z piękną, zimową scenerią przypominającą Alpy, warto wybrać się do Kotliny Kłodzkiej, a dokładniej do Duszników-Zdroju. Nieopodal znajduje się bowiem Stacja Narciarska Zieleniec — jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Polsce. Czym zasłużył sobie Zieleniec na takie powodzenie wśród polskich i zagranicznych narciarzy? Przede wszystkim ciekawymi trasami o różnym stopniu trudności i łącznej długości aż 22 kilometrów, 24 nowoczesnymi kolejkami i wyciągami oraz górskim, malowniczym widokom. Odpowiednie trasy dla siebie znajdą tu zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze – najdłuższa z nich ma 2,8 km długości. Oczywiście znajduje się tutaj pełna infrastruktura – wypożyczalnie sprzętu, restauracje oraz szkółki narciarskie. Co ciekawe, śnieg leży w tym regionie nawet do 5 miesięcy w roku! Tak długi sezon sprawia, że Zieleniec jest punktem obowiązkowym na mapie każdego miłośnika jazdy na nartach. Okolice Duszników-Zdroju charakteryzują się bardzo bogatą bazą turystyczną, w związku z czym nie powinno być większych problemów ze znalezieniem dogodnego noclegu nawet w szczycie sezonu, o ile zrobi się rezerwację odpowiednio wcześnie. Kolejnym pozytywem jest to, że w ramach formuły free ski, wynajmując nocleg w jednym z wybranych pensjonatów, otrzymasz w cenie darmowy karnet do wykorzystania na stoku.

Czarna Góra

Czarna Góra to położony zaledwie 50 kilometrów od Duszników-Zdroju bardzo dynamicznie rozwijający się ośrodek narciarski. Nic dziwnego, w końcu wymaga tego niedalekie sąsiedztwo jednego z najlepszych kurortów narciarskich w Polsce – Zieleńca. Czarna Góra to bardzo dobre miejsce zarówno dla narciarzy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na stokach, jak również osób o bogatym narciarskim doświadczeniu. Dla tych drugich przygotowano trudniejsze i bardziej wymagające trasy z oznaczeniem FIS. Ogólnie w ośrodku w Czarnej Górze znajduje się 10 kilometrów różnorodnych tras. Co ważne, aż sześć może poszczycić się długością większą niż kilometr, co stanowi nie lada gratkę dla przyjeżdżających tu narciarzy i miłośników snowboardu. Logistykę ułatwia specjalny Ski Bus, który w cenie karnetu przewozi narciarzy pomiędzy stacjami wchodzącymi w skład Ski Regionu Śnieżnik. Na uwagę zasługuje również nowoczesna i szybka kolejka linowa z ocieplaną kanapą. Na miejscu znajduje się również snow park, wypożyczalnia sprzętu, restauracja oraz wszelka niezbędna infrastruktura. Do wyboru są w Czarnej Górze karnety godzinowe, dzienne i rodzinne, jak również opcje jazdy nocnej do 22.30. Na stronie internetowej Resortu Czarna Góra znajduje się też lista hoteli, które należą do akcji Free Ski – wykupując tam nocleg, otrzymasz darmowy karnet na przejazdy.

Karpacz

Dlaczego Karpacz jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce na białe szaleństwa na stokach? Odpowiedź na to pytanie stanowią znajdujące się tutaj dwa nowoczesne ośrodki narciarskie: Kompleks Narciarski Śnieżka oraz Stacja Narciarska Biały Jar Winterpol. Najwyższym punktem „Śnieżki” jest znajdujący się na wysokości 1377 m n.p.m. szczyt Kopie. Znajduje się tutaj osiem wyciągów (krzesełkowe, orczykowe, talerzykowe i jeden bezpodporowy). Trasy są różnorodne i dostosowane zarówno dla dzieci i osób początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. To jednak nie wszystko – w sezonie, poza wymienionymi dwoma głównymi ośrodkami funkcjonuje tutaj również kilka mniejszych wyciągów, m.in. Stacja Narciarska Pod Wangiem, Karpatka, Kolorowa, Lodowiec czy Relaks. Co bardzo ważne, karkonoskie stoki nie należą do wyjątkowo stromych, w związku z czym idealnie nadają się na naukę jazdy na nartach dla początkujących. Nie bez znaczenia są również piękne widoki na Karkonosze, które zdecydowanie umilają jazdę i czas spędzony na stoku. Okoliczne hotele ułatwiają przyjezdnym korzystanie z narciarskich uroków Karpacza, oferując transport busem na miejscowe stoki. Nie należy zapominać o lokalnych atrakcjach, takich jak Karkonowski Park Narodowy czy lokalne potrawy spożywane w towarzystwie... czeskiego piwa.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to największy w Karkonoszach i jeden z największych w Polsce ośrodek narciarski. Najważniejszym kompleksem dla narciarzy jest tutaj Ski Arena Szrenica, w której ofercie znajduje się 11 kilometrów tras. Wiele z nich należy do dość trudnych, w związku z czym szczególnie zainteresowani będą nimi doświadczeni narciarze. Należy tu wspomnieć o legendarnej i bardzo trudnej trasie FIS dla najbardziej zaawansowanych. Oczywiście, jak w każdym dobrym ośrodku znajdują się tu również krótkie i łagodne trasy dla początkujących, szkółka narciarsko-snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu, punkty gastronomiczne i parking. Poza Ski Areną znajdują się w Szklarskiej Porębie również mniejsze stoki, m.in. Wesoła Górka (łagodny stok dla początkujących, dostępni instruktorzy), Dolina Szczęścia (idealny do nauki, delikatny stok), Stacja Narciarska Pietkiewiczówka (miejsce szczególnie przyjazne rodzinom, znajduje się tutaj „Narciarskie Przedszkole”) czy Ośrodek Sportów Zimowych Babiniec (dwie trasy o różnym stopniu trudności oraz piękne, górskie widoki). Dodatkowym plusem Szklarskiej Poręby jest małe nasłonecznienie stoków, dzięki czemu śnieg utrzymuje się tutaj do wczesnej wiosny. Dobrą wiadomością dla miłośników nart i snowboardu jest bliskie sąsiedztwo Harrachova. Ten znakomity ośrodek narciarski znajduje się zaraz za czeską granicą, zaledwie 15 km od Szklarskiej Poręby.

Białka Tatrzańska

Dokąd jechać na narty w Polsce? Większość zapalonych narciarzy z pewnością odpowie: do Białki Tatrzańskiej! Jest to leżące nieopodal Zakopanego miasteczko, które od lat zajmuje czołowe pozycje we wszelkich rankingach popularności polskich ośrodków narciarskich. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to wszechstronny i profesjonalny kompleks, na który składa się stacja Kotelnica, Kaniówka oraz Bania. Kotelnica jest największą podhalańską stacją narciarską i to właśnie tutaj znajdują się najtrudniejsze trasy (w tym dwie z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS) i nartostrady. Kaniówka i Bania to stacje, które z kolei szczególnie przypadną do gustu osobom początkującym oraz najmłodszym narciarzom. Kompleks w Białce Tatrzańskiej może pochwalić się łączną długością tras na poziomie 14 kilometrów oraz pełną infrastrukturą narciarską. A po intensywnym dniu na stoku do wypoczynku zapraszają miejscowe karczmy serwujące regionalne potrawy i rozgrzewające trunki. Bardzo ciekawą opcją są tutaj specjalne karnety, które poza możliwością korzystania ze stoków obejmują również wstęp do nowoczesnego parku wodnego z basenami termalnymi – Termy Bania. A skoro już o karnetach mowa, najbardziej zagorzali fani narciarstwa z pewnością dobrze wiedzą, że trasy w Białce Tatrzańskiej objęte są karnetem Tatry Ski, który obejmuje 9 stacji narciarskich w dwóch krajach – Polsce i Słowacji.

Szczyrk

Położony w Beskidzie Śląskim, nieopodal Bielska-Białej Szczyrk gwarantuje mnóstwo atrakcji miłośnikom jazdy na nartach oraz fanom snowboardu. Znajdują się tutaj bowiem dwa duże ośrodki narciarskie – Beskid Sport Arena oraz Szczyrk Mountain Resort (niegdyś Szczyrkowski Ośrodek Narciarski). Pierwszy z nich – Beskid Sport Arena w Dolinie Białej, to kompleks obejmujący 5 tras o różnym poziomie trudności. Znajduje się tu również saneczkowy tor zjazdowy Tatrabob. Co bardzo ważne, na nartach można tu jeździć przez cały rok! Z kolei w ośrodku Szczyrk Mountain Resort, położonym na stokach Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego znajduje się ponad 22 kilometry tras zjazdowych, a oprócz wyciągów orczykowych, jest tu również 10-osobowa gondola i dwie 6-osobowe kanapy. Kolejne ważne miejsce na narciarskiej mapie Szczyrku to Centralny Ośrodek Sportu, który oferuje 10 km tras, w tym trasę zawodniczą FIS. Co ciekawe, Skrzyczne, na którym znajduje się stacja, jest najwyższym wzniesieniem Beskidów mierzącym 1257 m n.p.m. Bardzo dobrą wiadomością dla narciarzy jest fakt, iż w wyniku współpracy wymienionych wyżej ośrodków, możliwe jest korzystanie ze wspólnego skipassu obejmującego łącznie aż 40 km tras zjazdowych (w tym 8 km tras oświetlonych) i 12 wyciągów. Oczywiście w każdym w opisywanych ośrodków znajdują się szkółki jazdy na nartach, wypożyczalnie sprzętu, punkty gastronomiczne oraz parkingi.

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka to znana i lubiana stacja narciarska znajdująca się w Krynicy-Zdrój w Beskidzie Sądeckim. Kompleks narciarski obejmuje ponad 8 km tras narciarskich, z których kilka przeznaczonych jest dla osób początkujących. Zaawansowani narciarze i miłośnicy snowboardu będą z kolei zainteresowani wymagającą trasą z homologacją FIS. W ramach obiektu do dyspozycji narciarzy jest długa na ponad 2 km kolej gondolowa łącząca Czarny Potok z Jaworzyną Krynicką (pokonanie tej odległości gondolą zajmuję jedyne siedem minut), dwa wyciągi krzesełkowe oraz osiem wyciągów orczykowych. Ośrodek narciarski w Krynicy ze względu na swoją kompleksową infrastrukturę, słynną kolejkę gondolową oraz piękne widoki ze szczytu Jaworzyny, stał się jednym z najbardziej popularnych w Polsce. Coraz częściej odwiedzają go również Słowacy. Poza Jaworzyną Krynicką znajduje się tutaj również stacja narciarska Słotwiny. Warto pamiętać, że poza atrakcjami dla narciarzy Krynica-Zdrój oferuje również wiele innych form spędzania wolnego czasu ze względu na fakt, iż jest to również znane uzdrowisko. W poszukiwaniu relaksu połączonego z poprawą stanu zdrowia warto wybrać się na jeden z lokalnych basenów termalnych i odprężyć się korzystając z dobrodziejstw wód mineralnych i wzmacniając przy tym organizm.

Bukowina Tatrzańska

Może na Podhale? Wybierzcie się do Bukowiny Tatrzańskiej, która skrywa wiele skarbów! Jeżeli jesteście miłośnikami pięknej przyrody, pysznej regionalnej kuchni, kąpieli w termach no i oczywiście szaleństw na stoku to zdecydowanie Bukowina jest dla Was. Ta piękna miejscowość jest położona u stóp Tatr Wysokich i jest rajem dla miłośników białego szaleństwa. Bukowina ma do zaoferowania aż 30 wyciągów narciarskich i 10 kolejek krzesełkowych. Warto odwiedzić wyciąg UFO na północno-wschodnim zboczu Wierchu Olczańskiego, z którego rozpościera się piękna panorama na Bukowinę. A po całym dniu zimowych aktywności, termy Bukovina to konieczność! Odpocznij i zrelaksuj się w kompleksie basenów naturalnie podgrzewanych do temperatury nawet 38 stopni! Dodatkowo ma ona właściwości lecznicze, dzięki czemu Twoje zimowe wakacje będą gratką zarówno dla ciała, jak i ducha!

Korbielów

Czas na przygodę w Beskidach! Korbielów, wraz ze swoim imponującym ośrodkiem narciarskim Pilsko to nie lada gratka dla tych narciarzy, którzy lubią wyzwania. Region ma również do zaoferowania zróżnicowane pod względem trudności szlaki górskie dla miłośników pieszych wycieczek. Pilsko jest drugą co do wielkości górą w Beskidach Zachodnich i liczy sobie 1557 m. n.p.m. i jest nieodłącznym elementem krajobrazu Korbielowa. Zjazd ze stacji narciarskiej w Pilsku do Korbielowa to prawie 4,5 km niczym nieprzerwanej trasy narciarskiej! Natomiast łącznie na zboczach Pilska czeka na was prawie 20 km tras, 10 wyciągów orczykowych i jeden krzesełkowy.