Wyjątkowe miejsca: Morskie Oko

Wyjątkowe miejsca: Morskie Oko

Morskie Oko jest jedną z najciekawszych atrakcji Tatr. To jezioro położone w tatrzańskiej Dolinie Rybiego Potoku to ogromny i piękny akwen, który warto odwiedzić.

Autobusy do Morskiego Oka

Z FlixBusem dostaniesz się bezpośrednio do Zakopanego z wielu miast w Polsce. Autobusy FlixBusa zatrzymują się na dworcu autobusowym w Zakopanem. Następnie do Morskiego Oka dojechać można już prywatnymi busami, które odjeżdżają z tego samego dworca (stanowisko nr 1). Dworzec autobusowy znajduje się tuż przy dworcu PKP Zakopane. Busy kursują średnio co 45 minut i zatrzymują się na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Czas przejazdu tym transportem trwa około pół godziny, a odległość z Palenicy bezpośrednio do Morskiego Oka to już trasa wynosząca 9,5 km. Dystans ten można oczywiście przejść pieszo! Inną opcją jest przejazd góralskim fasiągiem do Włosienicy, skąd mamy ok. 2 km drogi pieszo do samego Morskiego Oka.

O Morskim Oku

Morskie Oko to największe polodowcowy akwen w Tatrach, który jest położony w Dolinie Rybiego Potoku. Powierzchnia jeziora to ponad 34,93 ha i jest ono położone na wysokości 1395 metrów n.p.m., poniżej schroniska PTTK. Swoją nazwę Morskie Oko zawdzięcza naturalnemu zarybieniu, co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem w tatrzańskich jeziorach. Tafla wody jest przejrzysta, a jego głębokość sięga około 50-ciu metrów. W zimie jezioro potrafi być tak zmarznięte, że da się spacerować po jego tafli, jednak zalecana jest ostrożność!

Połączenia autobusowe do Morskiego Oka

Do Morskiego Oka dojechać można wyłącznie prywatnymi busami, które kursują z dworca autobusowego w centrum miasta. Jest to główny sposób dotarcia do Palenicy Białczańskiej, a potem droga prowadzi już pieszo do Morskiego Oka. Dojazd do Zakopanego można sprawdzić tutaj. A jeśli już chcesz zarezerwować bilety do Zakopanego, kliknij tutaj. Niestety (lub stety) po przyjeździe do Palenicy Białczańskiej trzeba pokonać około 9 km drogi pieszo, aby dotrzeć do celu! Morskie Oko od zawsze przyciągało tłumy ludzi, w letnie dni jezioro potrafi odwiedzić nawet kilkanaście tysięcy turystów!

Co warto robić nad Morskim Okiem?

Będąc nad Morskim Okiem warto wybrać się do schroniska turystycznego PTTK, które funkcjonuje od drugiej połowy XIX wieku. Samo to miejsce jest dla wielu osób odwiedzających celem wycieczki, ale także punktem startu do wspinaczki na Rysy. Do Morskiego Oka prowadzą dwa szlaki — trasa łatwa prowadzi z Palenicy Białczańskiej przez Polanę Włosienica, z kolei trasa o średniej trudności prowadzi z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki oraz Dolinę Pięciu Stawów. Wokół Morskiego Oka idzie Czerwony Szlak, dzięki któremu można przejść dookoła jezior i obejrzeć widoki ze wszystkich stron. Obejście całego Morskiego Oka zajmuje około 50 minut. Z południowego krańca Morskiego Oka można również udać się czerwonym szlakiem do Czarnego Stawu pod Rysami oraz wejść na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Inna trasa z Morskiego Oka doprowadzi nas do Szpiglasowej Przełęczy oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Co należy wiedzieć o Morskim Oku?

Wybierając się nad Morskie Oko warto zaplanować wycieczkę tak, aby zarezerwować sobie czas na obejście jeziora z każdej ze stron oraz przeznaczyć minimum godzinę na zwiedzenie wszystkich zaułków, oraz stron jeziora. Uwaga: w Dolinie Rybiego Potoku żyją również niedźwiedzie, dlatego sugerujemy nie zostawiać żadnych resztek jedzenia przy stoku.

Droga na Morskie Oko. Jak tam dotrzeć?

Transport do Palenicy Białczańskiej jest możliwy w ciągu całego dnia. Najtańszym środkiem transportu jest autobus do Zakopanego, a następnie prywatny bus do Palenicy Białczańskiej. Jeśli z kolei chcecie wyruszyć z Zakopanego samochodem, należy wstukać w nawigację GPS „Parking w Palenicy Białczańskiej”, a wtedy traficie tam bez problemu. Dojazd samochodem z centrum Zakopanego to około 35 minut drogi. 

Trasę nad Morskie Oko można podzielić na 4 etapy. Pierwszy z nich to odcinek z parkingu w Palenicy pod Wodogrzmoty Mickiewicza, przejście tej trasy zajmuje niecałą godzinę. Drugi etap to odcinek od Wodogrzmotów do leśnych skrótów — to około pół godziny drogi. Trzeci etap to trasa do Polany Włosienica i finalnie ostatni odcinek trasy prowadzi już do samego schroniska PTTK nad Morskim Okiem.

Jak znaleźć tanie bilety nad Morskie Oko?

Połączenia prywatnymi busami z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej, to koszt około 12 złotych w jedną stronę. Aktualny rozkład busów znajdziesz tutaj. Ceny biletów z Warszawy do Zakopanego zaczynają się już od 30 złotych w jedną stronę, a czasami można nawet wyszukać znacznie lepszą okazję cenową! Ze stolicy dojazd do Zakopanego trwa około siedmiu godzin. FlixBus zatrzymuje się na głównym dworcu autobusowym w Zakopanem.

Najczęściej zadawane pytania

Ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie Morskiego Oka?

Najlepiej, jeśli zarezerwujecie sobie cały dzień. Trasa nad Morskie Oko i z powrotem do Palenicy to ponad 17 kilometrów, a jej przejście zajmuje średnio 4 godziny.

Czy muszę płacić za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Tak, obecnie bilet normalny na teren TPN kosztuje 6 zł, a za bilet ulgowy zapłacimy o połowę mniej. Bilet można również kupić za pomocą aplikacji mobilnej oraz na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Czy istnieje możliwość noclegów w schronisku PTTK?

Tak, zainteresowanie noclegami jest ogromne i w sezonie wakacyjnym należy rezerwować noclegi ze sporym wyprzedzeniem. Więcej informacji odnośnie do noclegów oraz jak skontaktować się ze schroniskiem znajdziesz tutaj.