Podróżuj na Warmię i Mazury autobusem

Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce. Iława i Ostróda na Pojezierzu Iławskim cieszą się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających tereny położone wzdłuż Kanału Elbląskiego, który łączy ze sobą sześć jezior. Zamki krzyżackie i pozostałości po średniowiecznych murach miasta można podziwiać w Nidzicy, Reszlu i Kętrzynie. Ponadto do najważniejszych skarbów regionu należą: gotycka katedra we Fromborku, w której Mikołaj Kopernik spędził ostatnie lata swojego życia i tam też został pochowany. Masywny, kwadratowy, ceglany zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim jest przykładem średniowiecznej architektury świeckiej. Natomiast architekturę barokową można podziwiać w kompleksie klasztornym w Świętej Lipce, który jest ważnym centrum pielgrzymkowym.

Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce (został założony w 1237 r.). Miasto zachowało się wraz ze wspaniałymi mieszczańskimi kamieiniczkami, gotyckim kościołem, klasztorem dominikańskim, kościołem św. Mikołaja i pozostałościami niemieckiego zamku rycerskiego. Kanał Elbląski to światowej klasy cud techniki, który łączy jeziora położone wokół miasta z Wisłą. W mieście znajduje się największy w Polsce browar, czyli Browar w Elblągu należący do Grupy Żywiec. 

Ostróda to istotny ośrodek turystyczny, odwiedzany każdego roku przez tysiące polskich i zagranicznych turystów. Jest to bardzo ładne miejsce ze względu na swoją lokalizację. Ostróda jest położona między pięcioma malowniczymi jeziorami, z czego największe — Jezioro Drwęckie  — charakteryzuje się pięknie zagospodarowaną linią brzegową, doskonałą na romantyczne spacery. Dodatkową atrakcją jest molo w kształcie litery „L”— najczęściej odwiedzane miejsce w Ostródzie. Przy Jeziorze Sajmino utworzono również miejską plażę. Będąc w Ostródzie nie można zapomnieć o odwiedzeniu zabytków architektonicznych — zamku krzyżackiego i kościoła ewangelickiego, które stanowią wizytówki miasta.

W województwie warmińsko-mazurskim warto również odwiedzić kilka bardzo ciekawych wysp.
Należą do nich:

  • wyspa Gilma na jeziorze Dobskim

Wyspa Gilma na jeziorze Dobskim jest najbardziej tajemniczą wyspą, na której znajdują się pozostałości XIII-wiecznego grodziska pruskiego. Po podbiciu Prusów w miejscu grodziska Krzyżacy wybudowali w XIV w. niewielki zameczek. Już na samym dole góry można znaleźć szczątki murowanych, kamiennych schodów, ktore prowadzą aż do budowli. Istnieje opinia, że była to świątynia satanistów i tubylcy wybili dziurę w ścianie, żeby wpuścić Boga (w jednej ze ścian jest wykuta dziura na kształt okna gotyckiego). Tak naprawdę nikt nie wie, czym była owa tajemnicza budowla i do czego służyła. 

  • wyspa Kormoranów na jeziorze Dobskim

Wyspa Kormoranów, nazywana też Wysoki Ostrów, znajduje się na jeziorze Dobskim - zarośnięta jest lasem liściastym (dąb, lipa, wiąz, jesion) o powierzchni ok. 2 ha. Wewnątrz łagodne kilkumetrowe wzniesienie. Znajduje się tu kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwych. Gniazduje na wysokich lipach i wiązach, na pół uschniętych z powodu trujących odchodów tych ptaków. Bardzo ciekawe jest zgodne współżycie czapli i kormoranów. Na zwiedzanie wyspy najlepiej wybrać się jachtem lub małym statkiem wycieczkowym. 

  • wyspa Upatły na jeziorze Mamry

Wyspa Upałty jest największą wyspą w całym zespole jezior Mamry o pow. 67ha. Na wyspie rośnie stary, ponad dwustuletni drzewostan: dęby, buki, klony, topole i lipy. Między wyspą i brzegiem jeziora ciągnie się pas płycizn, zarośniętych częściowo trzciną. Jest to pozostałość przesmyku lądowego, który jeszcze 300 lat temu łączył Upałty z lądem.

Park Dzikich Zwierząt

Województwo warmińsko-mazurskie zachwyca również różnorodnością przyrody. Do najpiękniejszych miejsc w tym regionie można zaliczyć:

Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt

Kadzidłowo znajduje się ok. 10 km od Rucianego-Nidy. Miłośnikom przygód polecamy wizytę w Prywatnym Parku Dzikich Zwierząt. Park zajmuje obszar ok. 100 ha w Puszczy Piskiej. Dojechać tam najłatwiej trasą z Rucianego w kierunku Mikołajek. Dr Andrzej Krzywiński założył park w celu zachowania wymierających gatunków zwierząt. Zobaczyć tam można m. in. tarpany, daniele, wilki skandynawskie, łosie, jelenie. Park czynny jest codziennie od 9 do zmroku.

Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy jest położony na pograniczu dwóch odmiennych form geomorfologicznych - moreny i sandrów, chroni wielkie bogactwo świata roślin i zwierząt, obfitość lasów, torfowisk, jezior i wód płynących. Został założony w 1977 roku.

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na niżu Europy, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 300 tysięcy hektarów.

Puszcza Borecka

Puszcza Borecka jest niezwykle cennym przyrodniczo zakątkiem w północno-wschodniej Polsce. Położona jest na skraju Pojezierza Ełckiego, w makroregionie Pojezierza Mazurskiego. Nazwa puszczy wywodzi się od miejscowości Borki, którą według ludowych przekazów założyli bracia Borkowie przybyli najprawdopodobniej z Puszczy Kurpiowskiej. 

Do wszystkich wyżej opisanych miejsc możesz się dostać z FlixBusem.

Dlaczego warto wybrać się na urlop do województwa warmińsko-mazurskiego autobusem

2 sztuki bagażu w cenie

Podróż bez dodatkowych kosztów i konieczności męczącego przenoszenia walizki. W większości autobusów znajdzie się też miejsce na rower!

Centralnie położone przystanki

Zabierzemy Cię prosto do najpopularniejszych miejsc urlopowych w Polsce!

Bezpłatna sieć Wi-Fi

Podczas podróży autobusem do województwa warmińsko-mazurskiego    możesz cieszyć się bezpłatnym połączeniem Wi-Fi oraz korzystać z gniazdek elektrycznych.

Bilety w świetnych cenach

Zaoszczędź pieniądze na podróży autobusem i wydaj je na lody!