Jeśli masz problem z otwarciem strony, zadzwoń na +48 22 307 93 34 lub skorzystaj z FlixBus Google Assistant App.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Mazury - Kraina Tysiąca Jezior

Poznaj piękne miejsca na Mazurach

Mazury Cud Natury – spędź wakacje w Krainie Tysiąca Jezior

Z pewnością obiło Ci się o uszy promujące jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce hasło "Mazury Cud Natury". Każdy, kto miał okazję spędzić wakacje na Mazurach, wie, że to nie sprytny marketingowy zabieg, a słowa, które same cisną się na usta, kiedy obserwuje się zapierające dech w piersiach mazurskie krajobrazy. Ta część Polski zachwyca dziewiczą przyrodą – bogactwo fauny i flory nie może równać się z żadnym innym regionem. Rozległe lasy, dziko żyjące konie, rzadko występujące gatunki ptaków i ryb – to tylko jedne z wielu miejscowych atrakcji. Mazury nie bez powodu są również nazywane Krainą Tysiąca Jezior. Liczne akweny (wśród nich największe polskie jezioro Śniardwy) sprawiają, że to wymarzone miejsce na wakacje dla tych, którzy uwielbiają odpoczywać nad wodą – opalając się, wędkując albo uprawiając sporty wodne. Fascynuje Cię historia? Weekend na Mazurach możesz spędzić, odkrywając dawne krzyżackie zamki albo obiekty militarne z czasów II wojny światowej. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić na Mazurach i zaplanuj swój wymarzony urlop!
 

Mazury – atrakcyjne miejsca i obowiązkowe punkty programu

Zastanawiasz się, jakie miejsca odwiedzić, spędzając weekend na Mazurach? Wyprawa szlakiem najważniejszych zabytków regionu, wypoczynek nad jeziorem, a może rowerowa wycieczka połączona z podziwianiem krajobrazu? Możliwości jest naprawdę wiele! To Ty decydujesz, co sprawia Ci przyjemność i jaki będzie scenariusz podróży. Oto kilka miejsc, o które warto zahaczyć, planując wakacje na Mazurach:
 

Mazurski Park Krajobrazowy – To miejsce w pełni zasługuje na miano cudu natury. Jego największą atrakcją jest bez wątpienia jezioro Śniardwy – największy zbiornik wodny w Polsce, liczący 11 416 ha. Inne duże jeziora w okolicy to Bełdany, Mokre, Łuknajno i Mikołajskie. Każde z nich jest bogatym w ryby łowiskiem oraz stanowi idealną scenerię do wypoczynku. Na terenie parku działają wypożyczalnie sprzętu dla wędkarzy oraz odbywają się spływy kajakowe. Rzadko występujące gatunki roślin i zwierząt możesz obserwować także podczas pieszej lub rowerowej wyprawy z przyjaciółmi – Mazurski Park Krajobrazowy obfituje w ścieżki przyrodnicze i szlaki rowerowe.
 

Odkryj piękno Mazur z FlixBusem
Rezerwat dzikich koni – Emocjonujących przeżyć dostarczy Ci wizyta w Puszczy Piskiej. Największą atrakcją będzie wizyta z malowniczej miejscowości Popielno, w której podziwiać można jedyne w Europie wolno żyjące konie – potomków dostojnych tarpanów. Prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników zwierząt!

Kanał Elbląsko-Ostródzki – uznawany za jeden z siedmiu cudów Polski. Spędzając weekend na Mazurach, obowiązkowo zaplanuj wyprawę na wybranym fragmencie ciągnącej się od Elbląga, przez Pasłęk, Małdyty i Miłomłyn, po Ostródę wodnej trasy. Odpoczywaj, wsłuchując się w odgłosy przyrody i podziwiając jeziora, zatoki, lasy i porty. Podróżując statkiem, w pełni wykorzystasz weekendowy wypad – w krótkim czasie obejrzysz największe atrakcje Mazur.

Zamek krzyżacki w Ostródzie – To jeden z najstarszych obiektów architektonicznych na Mazurach. Wzniesiony w XIV wieku był pierwszą warownią w widłach rzeki Drwęcy. Odbudowany z zachowaniem tradycyjnego stylu jest klasycznym przykładem architektury krzyżackiej. Obecnie w jego wnętrzach mieści się muzeum prezentujące dzieje ziem mazurskich. Jeśli jesteś ciekawy historii i kultury Mazur, Ostróda to obowiązkowy punkt na Twojej mapie podróży. Skorzystaj z wygodnego połączenia FlixBus i zwiedź miasto, w którym przez lata przenikały się polskie i pruskie wpływy, tworzące niepowtarzalną kulturę Mazur.

Pole bitwy Grunwald – Zwycięska bitwa pod Grunwaldem to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Zobacz miejsce, w którym się rozegrała, odwiedzając mazurską wieś Grunwald w powiecie ostródzkim. Każdego roku w okolicach 15 lipca na grunwaldzkich polach odbywają się Dni Grunwaldu, których największą atrakcją jest rekonstrukcja walki z 1410 roku.

Wilczy Szaniec – To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Mazurach. Turystów przyciąga w te okolice ukryta w lesie gierłoskim kwatera, w której w czasie II wojny światowej przebywał Adolf Hitler. Do dziś możesz zobaczyć tu zachowane schrony, bunkry i inne obiekty militarne.
 
Pojedź z FlixBusem na Mazury

Nie trzeba dodawać, że Mazury to także świetne miejsce na aktywne wakacje. Jeśli jesteś fanem rowerowych wypadów, skuś się na jedną z atrakcyjnie poprowadzonych ścieżek. Należy do nich z całą pewnością Krutyński Szlak Rowerowy, ciągnący się od wsi Sorkwity do Gałkowa. Przy okazji można poznać historię regionu i zobaczyć jego zabytki. Pojezierze Mazurskie to, naturalnie, gratka dla wszystkich miłośników sportów wodnych, o czym wie każdy amator pływania lub żeglarstwa. Chcesz doświadczyć czegoś nowego? Spróbuj swoich sił w lotach na flyboardzie (takie organizowane są w Mikołajkach), kitesurfingu (na przykład na jeziorze Niegocin), czy spływach kajakowych (popularne są te na rzece Krutyni).
Pamiętaj, aby poznać smaki potraw typowych dla tego regionu. Oprócz ryb i zupy rybnej, skuś się na tak zwane plińce z pomoćką, czyli ziemniaczane placki z twarogiem, albo na białą kiełbasę w pieczoną w... piwie. Warto także poznać, czym są dania takie jak dzyndzałki, farszynki lub karmuszka. 
 

Wakacje na Mazurach – kalendarz imprez. Niech nic Cię nie ominie!


Lubisz, kiedy dużo się dzieje? Mazury to region tętniący życiem. Przez cały rok odbywają się tutaj liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Poznaj kalendarz najważniejszych imprez i zaplanuj swój czas na Mazurach tak, by wziąć udział w jednym z nich.
 
Mazury Cud Natury
Kraina Tysiąca Jezior
Spędź niesamowite wakacje na Mazurach
Poznaj najpiękniejsze miejsca na Mazurach z FlixBusem

Ostróda Reggae Festival – Największy odbywający się w Polsce festiwal muzyki reggae. Organizowany od 2001 roku każdego lata ściąga do Ostródy tłumy wielbicieli jamajskich rytmów.
Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie – To jedna z największych imprez plenerowych, jakie mają miejsce w Polsce. Jego historia sięga lat 90. – od tej pory każdego lipca do Ostródy zjeżdżają gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki tanecznej. Na ostródzkiej scenie występowali już m.in. Boney M., Modern Talking i Papa D.
Przystanek Olecko – Impreza od 1994 roku przyciąga na Mazury fanów alternatywnego rocka. Każdego lipca w miejscowości Olecko odbywają się koncerty, spotkania i warsztaty dla miłośników mocnych brzmień.
WALKIRIA – Mazurski Piknik Historyczny – Gratka dla miłośników historii, największy festiwal filmów wojennych i historycznych, pokazy pojazdów wojskowych, koncerty, warsztaty i inscenizacje historyczne.

Zarezerwuj swój bilet już teraz