Karpaty – odkryj autobusem

Poprad

Największe miasto historycznego, słowackiego regionu Spisz – Poprad, leży na wysokości 672 m n.p.m., u południowych podnóży Tatr, w Kotlinie Popradzkiej będącej jednostką Centralnych Karpat Zachodnich. Jest to popularne miasto turystyki tatrzańskiej jak również ośrodek sportu. Choć Poprad stanowi przede wszystkim bazę wypadową dla miłośników górskich wycieczek turystycznymi szlakami, to w samym mieście również znajduje kilka interesujących atrakcji. Jednym z ciekawszych zabytków jest Kościół św. Idziego, w którego wnętrzach znajdują się XV-wieczne freski. Inne, ważne zabytki architektury sakralnej to Konkatedra Matki Boskiej Siedmiobolesnej oraz Kościół ewangelicki św. Trójcy. Warto wybrać się również na miejski Rynek, w centrum którego stoi zabytkowy kościół. Jedną z największych atrakcji w mieście jest jednak korzystający ze źródeł termalnych park wodny Aquacity, w którym znajduje się kompleks basenów, saunarium oraz strefa odnowy biologicznej. Miłośnikom sztuki poleca się odwiedzić Galerię Tatrzańską oraz Muzeum Podtarzańskie, z kolei w poszukiwaniu pięknego widoku na Tatry warto wejść na najwuższe piętro lokalnego dworca kolejowego Poprad-Tatry.

Zakopane

 Karpaty polskie to zaledwie niecałe 10% powierzchni ogólnej Karpat. W ich skład wchodzą m.in. Tatry, stanowiące najwyższe pasmo nie tylko w łańcuch Karpat, ale w ogóle między Alpami a Uralem i Kaukazem. Wysokogórski fragment Tatr jest wyjątkowo atrakcyjny i objęty szczególną ochroną przez ustanowienie na tym obszarze polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sercem Tatr jest Zakopane – jedno z najpopularniejszych miast wypoczynkowych w Polsce i duży ośrodek sportów zimowych. O atrakcjach Zakopanego, a w szczególności jego okolic powstały całe książki, w związku z czym trudno o skondensowanie tego bogactwa do kilku linijek tekstu. Spacer po Krupówkach, wyprawa nad Morskie Oko, wycieczka na Giewont lub Kasprowy Wierch, spacer Doliną Kościeliską, Dolina Pięciu Stawów… Można tak wymieniać jeszcze bardzo długo. Na szczególną uwagę zasługuje również niedalekie sąsiedztwo Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie znajdują się jedne z najważniejszych w Polsce ośrodków narciarskich oraz bardzo nowoczesne i popularne kompleksy basenów termalnych – Termy Bania oraz Termy Bukovina. Nie należy zapominać o kompleksowej infrastrukturze turystycznego Zakopanego. W mieście tym na przyjezdnych czekają liczne knajpki, gospody i restauracje, bardzo często z góralską muzyką na żywo.

 

Kraków ↔ Zakopane Wrocław ↔ Zakopane Warszawa ↔ Zakopane

Bańska Bystrzyca

Słowacja to państwo, którego aż 71,7% powierzchni zajmują Karpaty. Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w słowackich Karpatach jest Bańska Bystrzyca, miasto znajdujące się w regionie Horehronie, w środkowej części kraju. Bańska Bystrzyca leży w Kotlinie Bańskobystrzyckiej, w otoczeniu Gór Kreminickich, Wielkiej Fatry, Niżnych Tatr i Rudawy. Położenie sprawia, że to niewielkie, słowackie miasto uważane jest za jedno z najbardziej urokliwych w kraju. Sąsiedztwo gór sprawia, że turyści zainteresowani górskimi szlakami bardzo chętnie traktują je jako bazę wypadową. Samo miasto również skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc, zabytków i atrakcji. Najważniejsze punkty na turystycznej mapie Bańskiej Bystrzycy (która jako jedno z pierwszych słowackich miast uzyskała status miejskiego rezerwatu zabytkowego) to:  Krzywa Wieża Zegarowa (znajduje się na miejskim rynku; po przebyciu 101 drewnianych stopni dostaniesz się na punkt widokowy; stopniowo odchyla się – obecnie o 68 cm!), Rynek Główny Narodowego Powstania Słowackiego (urokliwe, pełne zabytków, kawiarni i restauracji serce miasta) oraz Zamek Miejski (mieści się w nim obecnie Środkowosłowacka Galeria Regionalna). Pobyt w Bańskiej Bystrzycy to również świetna okazja, aby wyskoczyć to kąpieliska termalnego Aqualand lub okolicznych ośrodków narciarskich.

 

Kraków ↔ Bańska Bystrzyca Wrocław ↔ Bańska Bystrzyca Warszawa ↔ Bańska Bystrzyca

Rumuńskie Karpaty

Rumunia to państwo, które zasługuje na osobny akapit  jednego, prostego powodu – aż 55% łańcucha Karpat znajduje się właśnie na terenie Rumunii. Najwyższym szczytem jest znajdujących się w Górach Forgarskich, mierzący 2544 m n.p.m. Moldoveanul.  Rumuńskie Karpaty składają się z kilkudziesięciu pasm i masywów górskich. Dzielimy je na trzy główne obszary: Karpaty Wschodnie (znajduje się tutaj m.in. szczyt Pietros – 2303 m n.p.m. oraz Góry Hasmasz z słynnym wąwozem Bicaz) , Karpaty Południowe (większość szczytów przekracza 2000 metrów, znajdują się tu pasma połonin, obszary wysokogórskie, krasowe oraz wielkie kotły polodowcowe) oraz Karpaty Zachodniorumuńskie (nazywane „królestwem karpackiego krasu”, najwyższy szczyt to Bladeasa – 1836 m n.p.m.). Rumuńskie Karpaty to miejsce idealne dla górskich wędrowców, etnograficznych badaczy czy osób uwielbiających spędzanie czasu na łonie natury. Znajdują się tutaj rozmaite typy krajobrazu – od zalesionych wzgórz po tereny wysokogórskie. Zwiedzanie rumuńskich Karpat to wymagające zadanie ze względu na liczne wąwozy, jaskinie, urwiska czy głazowiska, w związku z czym warto mieć w tym zakresie pewne doświadczenie. Podróże po wyżynach Rumunii to również dobra okazja do obcowania z kulturą pasterską, która zachowała się w licznych, malutkich wioskach rozlokowanych po karpackich dolinach.

Turda – kopalnia soli

Niewielkie miasto w środkowej Rumunii (Transylwania), położone w górach  Trascău – części rumuńskich Karpat, skrywa w sobie jedną z ciekawszych atrakcji Rumunii. Jest nią jedna z najstarszych i największych kopalni w Europie: kopalnia soli Salina Turda. Obiekt ten wpisany został na listę zabytków historyczny regionu Cluj. Sól była tu wydobywana już w czasach starożytnych, jednak największy rozkwit działalności kopalni przypadał na XVI wiek. Ostatecznie, w 1932 r. kopalnia została zamknięta, a następnie pełniła w czasie wojny funkcję schronu. Kompleks zawiera trzy szyby: Terezia (najgłębszy punkt 120 metrów), Anton (108 metrów) oraz Rudolf (42 metry). Turyści zwiedzają kopalnię idąc wzdłuż niemal kilometrowego chodnika, na którego końcu znajduje się tzw. Komnata Echa. W największej komnacie kopalni znajdują się takie atrakcje jak: amfiteatr, ogromny diabelski młyn, tory do kręgli, słone jezioro po którym można pływać łodzią. Sprawia to, że w kopalni spędzić można kilka godzin, gdyż atrakcji nie brakuje. Warto pamiętać, że temperatura w kopalni wynosi 12 stopni C, w związku z czym warto cieplej się ubrać na taką wycieczkę. Poza kopalnią, warto odwiedzić będąc w Turdzie: kościół ewangelicki Biserica Reformata Turda Veche (na szczególną uwagę zasługuje 60-metrowa wieża) oraz Pałac Książecy (jest to najstarszy miejski zabytek, znajduje się w nim obecnie Muzeum Historyczne).

 

Budapeszt ↔ Turda Wiedeń ↔ Turda Port lotniczy Wiedeń ↔ Turda

Krynica-Zdrój 

Krynica-Zdrój to miasto położone w Beskidzie Sądeckim, który stanowi pasmo górskie Karpat Zachodnich. Malowniczy charakter Krynicy determinują otaczające miasto wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika. Turyści odwiedzają Krynicę w dużej mierze ze względu Jaworzynę Krynicką, czyli kompleks narciarski, obejmujący ponad 8 km tras, w tym kilka dla osób początkujących. Ośrodek narciarski w Krynicy, ze względu na swoją kompleksową infrastrukturę, słynną kolejkę gondolową oraz piękne widoki ze szczytu Jaworzyny, stał się jednym z najbardziej popularnych w Polsce i coraz częściej odwiedzanych przez Słowaków. Oprócz atrakcji dla narciarzy, Krynica-Zdrój oferuje wiele innych, interesujących form spędzania wolnego czasu ze względu na fakt, iż jest to również znane uzdrowisko. Osoby mające ochotę zrelaksować się, a przy okazji wpłynąć pozytywnie na stan swojego zdrowia mogą wybrać się na jeden z położonych w mieście basenów termalnych i zaznać odprężenia korzystając z dobrodziejstw lokalnych wód mineralnych.

 

Kraków ↔ Krynica-Zdrój Płock ↔ Krynica-Zdrój Warszawa ↔ Krynica-Zdrój

Braszów – zamek Drakuli

Jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Rumunii znajduje się zaledwie 40 km od miasta Braszów. W położonej w rumuńskich Karpatach miejscowości Bran, podziwiać można słynny Zamek w Branie, czyli zamek Drakuli! Średniowieczna budowla stanowiła niegdyś funkcje obronne, a następnie letnią rezydencję królowej Rumunii. Obecnie znajduje się tu Muzeum Historyczne. Nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dzięki książce Abrahama Stokera zamek uznawany jest za siedzibę wampira Drakuli. Uznawany za inspirację książkowego Drakuli, żyjący w XV wieku Wlad III Palownik, był postrachem całej Europy słynąc z wyjątkowego okrucieństwa. Krwiożerczy Drakula miał według legendy zamieszkiwać zamek w miejscowości Bran (choć tak naprawdę pierwowzór tej postaci prawdopodobnie mieszkał tu co najwyżej kilka dni). Turyści jednak pozostają wierni legendzie i bardzo chętnie odwiedzają tajemniczy zamek, który stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Rumunii. Wstęp do zamku to wydatek rzędu 10 euro. Warto urządzić sobie również spacer po gęsto zalesionej okolicy znajdującego się na wzgórzu zamku, gdzie napotkać można na stare chatki rumuńskich pasterzy.