Jeśli masz problem z otwarciem strony, zadzwoń na +48 22 307 93 34 lub skorzystaj z FlixBus Google Assistant App.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§
i

Przepraszamy, nie znaleziono żadnego miasta

Zdaje się, że nie oferujemy przejazdów zgodnych z Twoim wyszukiwaniem. Zmień wyszukiwanie lub sprawdź naszą ofertę ponownie w przyszłości.

Najlepsze miasta w Europie dla miłośników sztuki

Europa skrywa w sobie tak wiele przepełnionych sztuką miast, że wskazanie kilku najciekawszych pod tym względem stanowi nie lada wyzwanie! Galerie, wystawy, muzea, sztuki teatralne, opera, sztuka uliczna… Kulturalna oferta polskich i europejskich miast przyprawia o zawrót głowy!  Postanowiliśmy wybrać kilka z nich i przedstawić ich najważniejsze atrakcje dla miłośników kultury i sztuki.

Paryż

Symboliczna szklana piramida przed Luwrem

Paryż to miasto, które jako pierwsze przychodzi do głowy kiedy myślimy o europejskich stolicach sztuki i kultury. Nic w tym dziwnego, w końcu jest to „mekka artystów” – w stolicy Francji żyli i tworzyli: Fryderyk Chopin, Wiktor Hugo, Vincent van Gogh czy Pablo Picasso. Najważniejszym w Paryżu (i jednym z najważniejszych na świecie) miejscem związanym ze sztuką jest słynny Luwr, czyli dawna rezydencja królewska, a obecnie ogromne muzeum sztuki, w którym znajduje się aż 300 tys. eksponatów, m.in. „Kodeks Hammurabiego” z Mezopotamii, posąg „Wenus z Milo” czy słynne dzieło Leonarda da Vinci „Mona Lisa”. Paryż to jednak nie tylko Luwr! To również imponujące Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Pomidou, kamienica Bateau-Lavoir, gdzie mieszkali słynni paryscy plastycy (w tym m.in. Picasso), dzielnica Saint-Germain de Pres, stanowiąca kolebkę muzyki jazzowej, jedna z najważniejszych oper na świecie, licząca 2 tys. miejsc Opera Garnier czy muzeum sztuki XIX-wiecznej d’Orsay. Paryż, poza wymienionymi, ważnymi dla sztuki miejscami to również europejska stolica wystaw, koncertów i festiwali. Absolutnie magiczne miejsce dla wszystkich miłośników sztuki!

Zarezerwuj swój bilet

Warszawa

Wielki stary biały budynek z posągami na nim

Stolica Polski to miasto, w którym odbywa się największa ilość ważnych wydarzeń kulturalnych w kraju. To również miejsce, gdzie znajdują się tak ważne instytucje jak Muzem Narodowe, Teatr Wielka Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każdy miłośnik sztuki bez problemu znajdzie coś dla siebie z niezwykle bogatego oferty stolicy Polski. Warszawa jest również miastem, gdzie bardzo dużo dzieje się w zakresie sztuki alternatywnej. Nietypowym miejscem jest np. Fotoplastikon Warszawski, gdzie co jakiś czas zmieniane są wystawy fotograficzne ukazujące przedwojenną Warszawę. Miłośnikom sztuki ulicznej z pewnością spodoba się spacer po dzielnicy Stara Praga gdzie znajduje się mnóstwo prac polskich i światowych artystów street-art’owych, m.in. murale francuskiego artysty graffiti – Juliena de Casabianca. Przykładem sztuki alternatywnej jest również wzbudzająca wiele polityczno-społecznych kontrowersji instalacja artystyczna „Tęcza”, znajdująca się na Placu Zbawiciela oraz znajdująca się przy rondzie de Gaulle’a plastikowa Palma, która na stałe wpisała się w krajobraz stolicy. Warszawa to również liczne kawiarnie i galerie, w których odbywają się różnego rodzaju wystawy artystyczne, wernisaże czy pokazy.

Zarezerwuj swój bilet

Wiedeń

Bardzo duży piękny budynek z zielenią wokół niego i posągiem konia z przodu

Lista najważniejszych europejskich miast znanych ze sztuki nie może obejść się bez Wiednia! Nie może być inaczej skoro niegdyś wiedeńskimi ulicami spacerowali tak znamienici artyści jak Mozart, Strauss, Beethoven czy Schubert! Miłośnikom sztuki, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tego miasta należy się jednak pewne ostrzeżenie – oferta miasta jest pod tym względem tak bogata, że przyjazd na 1-2 dni z pewnością okaże się niewystarczający i pozostawi zwiedzających z dużą dozą niedosytu. Wiedeń od wieków traktowany jest jako europejska stolica kultury i sztuki, co z łatwością można zaobserwować przemierzając ulice tego miasta. Znajduje się tu bowiem ponad 100 muzeów, 4 opery oraz bardzo dużo teatrów, tymczasowych wystaw czy sal koncertowych. Kulturalna oferta Wiednia jest wręcz przytłaczająca! Aby wymienić choć kilka ważnych miejsc w tym mieście należy wspomnieć o Operze Wiedeńskiej (gdzie niegdyś koncertował Mozart), Wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów (ogromny, artystyczno-muzealny kompleks) czy Muzeum Historii Sztuki (gdzie podziwiać można dzieła m.in. Durera, Velasqueza i Bruegela).

Zarezerwuj swój bilet

Szczecin

Nowoczesny budynek o nietypowym kształcie

Szczecin nie jest najczęściej wymienianym polskim miastem w kontekście sztuki i kultury, a warto wiedzieć, że jest to niezwykle ważny ośrodek kulturalny! Najlepszym potwierdzeniem tej tezy jest niezwykle bogata oferta wydarzeń kulturalnych jakie odbywają się w tym mieście. Warto w tym miejscu wspomnieć o powstałej w 2014 roku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na zwiedzających ogromne wrażenie robi sam budynek (powstały przy pomocy barcelońskich architektów), jednak nie należy zapominać o odbywających się w tym miejscu koncertach. Kolejne ważne miejsce to mieszczące się w jednym budynku: Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny. W muzeum podziwiać można aż 150 tys. eksponatów (a przy okazji wejść na wieżę widokową i podziwiać Szczecin z innej perspektywy)! Miłośnicy filmu będą z kolei zafascynowani klimatycznym Kinem Pionier – drugim najstarszym kinem… na świecie i pierwszym najdłuższej funkcjonującym w tej samej lokalizacji. Co ciekawe, w założonym w 1909 roku kinie znajduje się tzw. kiniarnia, w której można obejrzeć dzieła ambitnego kina europejskiego w starym stylu – przy kawiarnianym stoliku przy herbacie, winie i przekąskach. Warto odwiedzić również Tranfostację Sztuki, czyli centrum sztuki współczesnej.

Zarezerwuj swój bilet

Sofia

Duży stary budynek z fontanną przed nim

Niewiele osób wie, że stolica Bułgarii to jedno z najciekawszych europejskich miejsc, w którym doskonale odnajdą się miłośnicy szeroko rozumianej sztuki i kultury. W mieście tym znajduje się bowiem wiele niezwykle interesujących muzeów, galerii czy teatrów. Jednym z ważniejszych punktów na mapie Sofii jest Teatr Narodowy im. Iwana Wzowa, będący nie tylko najpiękniejszym budynkiem w mieście, ale również nie lada gratką dla amatorów sztuki teatralnej. Nieopodal teatru mieści się z kolei Sofijska Galeria Sztuki oraz Narodowa Galeria Sztuki. W tej pierwszej wystawione są dzieła bułgarskich artystów, z kolei w tej drugiej, mieszczącej się w dawnym pałacu bułgarskich carów podziwiać można bogatą kolekcję współczesnego malarstwa i rzeźby. Do ciekawych miejsc należą również Narodowe Muzeum Historyczne oraz Muzeum Sztuki Socrealizmu i Komunizmu, w którym podziwiać można pomniki, rzeźby i filmy propagandowe. Miłośnicy starych książek powinni odwiedzić datowaną na 1878 r. Bibliotekę Narodową im. Św. Cyryla i Metodego, z kolei fani filmu z pewnością zainteresują się odbywającym się cyklicznie w Sofii Międzynarodowym Festiwalem Filmowym

Zarezerwuj swój bilet

Berlin

Słynny obraz pocałunku na ścianie berlińskiej

Berlin to jedno z najważniejszych centrów gospodarczych Europy, ale również niezwykle znaczące miasto w kontekście kultury i sztuki. W stolicy Niemiec znajduje się ponad 400 galerii sztuki, kilkadziesiąt muzeów oraz kilka międzynarodowych targów sztuki. W Berlinie znajduje się słynna Berlińska Wyspa Muzeów, stanowiąca kompleks położonych w pięknych okolicznościach przyrody muzeów, w których podziwiać można zarówno dzieła starożytne, jak również współczesną sztukę niemiecką. Berlin jest również europejską stolicą street-artu! Najważniejszym miejscem gdzie podziwiać można sztukę uliczną jest East Side Gallery, gdzie na fragmencie muru berlińskiego stworzono ponad 100 prac upamiętniających zjednoczenie Niemiec. Ważnym miejscem, szczególnie dla początkujących artystów jest dzielnica Kreuzberg, gdzie poza wszechobecnym graffiti znajdują się wiele małych galerii, w których wystawiają swoje prace młodzi, często bardzo alternatywni twórcy. Liczne galerie sztuki, muzea, biblioteki, kina, teatry, opery i inne instytucje kulturalne dzień w dzień oferują zwiedzającym Berlin kilkaset atrakcji i wydarzeń – od sztuki alternatywnej po klasyczną kulturę wysoką. 

Zarezerwuj swój bilet

Londyn

Brytyjskie Muzeum

Londyn stosunkowo niedawno zaczął cieszyć się opinią miasta sztuki, przy czym jest to miejsce szczególnie przyjazne sztuce współczesnej. Jedną z jej symboli stał się Banksy, czyli tajemniczy (nikt nie zna jego tożsamości) artysta street-art’owy, którego dzieła podziwiać można przechadzając się ulicami Londynu. Podobnie jak prace wielu innych, uznanych artystów sztuki miejskiej, którzy wyjątkowo upodobali sobie stolicę Anglii. Londyn jest również miastem, w którym znajdują się niesamowite muzea, galerie sztuki czy placówki kulturalne. Do najważniejszych tego typu miejsc należą: Muzeum Brytyjskie (znajduje się tu m.in. ogromna kolekcja sztuki starożytnej), Galeria Narodowa (jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie, można tu podziwiać m.in. słynne „Słoneczniki” Van Gogha), Muzeum Wiktorii i Alberta (największe na świecie muzeum sztuki, dekoracji i rzemiosła artystycznego), Tate Modern (muzeum sztuki współczesnej) oraz Narodowa Galeria Portretów. Warto wspomnieć, że Londyn określany jest również jako europejska stolica muzyki – odbywają się tu zarówno ogromne festiwale muzyczne (np. Brithish Summer Time Festival) jak również mnóstwo mniejszych festiwali i koncertów.

Zarezerwuj swój bilet

Kraków

Piękny stary żółty budynek z zielenią przed nim

Kraków to bez wątpienia kulturalna stolica Polski! Ilość wydarzeń kulturalnych, teatralnych spektakli, festiwali muzycznych oraz wystaw i wernisaży sztuki przyprawia w mieście królów polskich o zawrót głowy! Jednym z najważniejszych miejsc związanych ze sztuką w Krakowie jest imponujący Teatr im. Juliusza Słowackiego. Co ciekawe, odbywają się tutaj również eventy związane z kulturą hip-hopową czy muzyką elektroniczną. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów miejsc w Krakowie jest powstałe w 2010 roku, znajdujące się w nieistniejącej już Fabryce Schindlera Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Ważnymi muzeami Krakowa są również: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe, liczne muzea uniwersyteckie oraz bardzo ciekawe Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Mniej znanym miejscem jest Cricoteka – instytucja kultury (powstała w budynku dawnej elektrowni), w ramach której organizowane są spektakle teatralne, taneczne, artystyczne, wystawy, wykłady i panele dyskusyjne. Kraków to również miasto festiwali! Od Festiwalu Kultury Żydowskiej, przez międzynarodowe festiwale: Teatralny Boska Komedia i Jazzowy, po muzyczne festiwale dla młodzieży: Unsound oraz Live Music Festival.

Zarezerwuj swój bilet

Salzburg

Wysoki żółty budynek, który był domem narodzin Mozarta

Niewiele osób wie, że austriacki Salzburg to jedno z najciekawszych dla miłośników sztuki miejsc w Europie. Jest to miasto pełne muzeów, wystaw, koncertów, spektakli czy festiwali. Rocznie odbywa się tu wg szacunków aż 4 tys. imprez kulturalnych! Odbywa się tu m.in. trwający kilka tygodni, największy europejski festiwal muzyczno-teatralny Zalzburger Festspiele. Inne ważne wydarzenie w życiu miasta to styczniowy Tydzień Mozartowski. A skoro już o urodzonym w Salzburgu wielkim kompozytorze mowa – będąc w Salzburgu należy bezwzględnie odwiedzić Dom Urodzenia Mozarta, gdzie obecnie znajduje się muzeum w formie zrekonstruowanego mieszkania artysty. Bardzo ważnym miejscem jest również otwarty w 2014 r. Dom Quartier Salzburg – ogromny kompleks muzealny gdzie podziwiać można m.in. dzieła europejskiego malarstwa. Bardzo ciekawym miejscem jest również otwarte w 2004 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg, gdzie na czterech piętrach znajdują się dzieła i instalacje artystyczne XX i XXI-wiecznych twórców. Ważne wydarzenia kulturalne o których należy wspomnieć do Salzburskie Dni Kultury, Salzburska Jesień Jazzowa oraz Scena Letnia.

Zarezerwuj swój bilet