Najlepsze atrakcje we Wrocławiu

Najlepsze atrakcje we Wrocławiu

Planujesz wycieczkę do Wrocławia? Odkryj atrakcje turystyczne oraz miejsca, które należy odwiedzić. Podpowiemy Ci, gdzie warto się udać oraz co zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska.

Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz do Wrocławia tylko na weekend, czy planujesz dłuższy pobyt, przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych atrakcji tego pięknego miasta. Przekonaj się, co każdego roku przyciąga tłumy turystów do tego zabytkowego miasta na pograniczu trzech kultur. Przepięknie odrestaurowana “Wenecja Północy” o fascynującej historii jest jednocześnie jednym z najnowocześniejszych miast w Polsce, urzeka na nowo swoim urokiem i na długo pozostaje w pamięci każdego odwiedzającego. Odkryj z nami liczne atrakcje i tajemnice Wrocławia!

Rynek Główny we Wrocławiu

Rynek Główny we Wrocławiu to serce miasta, które tętni życiem o każdej porze dnia i nocy.  W centrum placu o powierzchni 3,8 ha znajdują się Sukiennice i gmach ratusza z 66-metrową wieżą, unikatowy w skali Europy zabytek architektury gotyckiej i renesansowej. W budynku ratusza mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Przed jego wschodnią fasadą figuruje wierna kopia średniowiecznego pręgierza, przed zachodnią - pomnik poety Aleksandra Fredry. Rynek z czterech stron otaczają piękne mieszczańskie kamienice.

Spacerując po Rynku Głównym warto zwrócić uwagę na takie atrakcje jak:

  • Ratusz we Wrocławiu, który należy do najlepiej zachowanych tego typu budowli w Polsce. To unikatowy ceglany zabytek architektury gotyckiej, a z tarasu widokowego na wieży Starego Ratusza codziennie wybrzmiewa hejnał wrocławski. 
  • Piękne kamienice otaczające Rynek Główny - już przy samym rynku znajdują się urokliwe kamienice wykonane w wielu stylach architektonicznych. Znane są ze swych historycznych nazw, takich jak np. kamienica Pod Błękitnym Słońcem, kamienica Pod Gryfami, kamienica Pod Złotym Pucharem czy też kamienica Pod Starą Szubienicą. 
  • Najstarszy lokal gastronomiczny w Polsce i jeden z najstarszych w Europie, czyli Piwnica Świdnicka mieszcząca się w podziemiach ratusza. Ta średniowieczna piwiarnia wrocławska rozpoczęła swoją działalność już w 1273 roku.


Dzielnica Czterech Wyznań - Dzielnica Wzajemnego Szacunku

Dzielnica Czterech Wyznań znajduje się na terenie Starego Miasta, u splotu ulic Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Nie bez powodu nazywana jest Dzielnicą Wzajemnego Szacunku - w pobliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski oraz żydowska synagoga. Symbolizuje różnorodność i tolerancję religijną i kulturową Wrocławia. Dodatkowo w dzielnicy znajdują się liczne klubokawiarnie, galerie i kluby. W tej dzielnicy warto również zajrzeć na podwórka i do pasażów, które tworzą niepowtarzalny klimat, a ciekawe lokale oraz restauracje możesz znaleźć również w pasażu Pokoyhof

Muzeum Narodowe i Panorama Racławicka 

We wrocławskim Muzeum Narodowym obejrzeć można bogate zbiory obrazów, rzeźb, instalacji,  rzemiosła artystycznego i strojów, ale także gotyckie nagrobki, witraże i nie tylko - każdy miłośnik sztuki odwiedzający miasto na pewno znajdzie tam coś dla siebie. Ponadto studenci za wejście do muzeum płacą tylko złotówkę! 

Panorama Racławicka to nieodzowny symbol miasta, stanowi ona oddział Muzeum Narodowego, który eksponuje obraz Bitwa pod Racławicami. Dzieło to zostało namalowane w latach 1893-1894 przez malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Ogromne płótno rozmiarów 15 x 114 m przedstawia słynną historyczną bitwę pod Racławicami (1794), czyli zwycięstwo Polski nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki. Ten specjalnie zbudowany w celu ekspozycji Panoramy budynek w kształcie rotundy na stałe wtopił się w krajobraz miasta.

Wrocławskie Krasnale

Wrocławskie krasnale to jedna z wizytówek miasta stanowiące również wydarzenie artystyczne oraz zjawisko społeczne. Pierwsze z nich pojawiły się w mieście w latach 2005 roku, a ich historia wywodzi się z ruchu Pomarańczowej Alternatywy ośmieszającej w ten pokojowy sposób system komunistyczny. W całym Wrocławiu znajduje się ponad 400 rzeźb krasnali i wciąż powstają nowe tworzone są przez artystów z całego kraju, a ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne. Dodatkowo tutaj znajdziesz mapę z oznaczeniem występowania krasnali w poszczególnych dzielnicach Wrocławia, nie przegap ani jednego!

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia - dawny gród warowny dynastii Piastów śląskich, który dał początek miastu. Wyspa ta znajduje się u ujścia rzeki Oławy do Odry i w XIV wieku przeszła pod władanie kościoła, dlatego występuje tu wiele obiektów sakralnych jak Archikatedra św. Jana Chrzciciela czy też Kościół św. Idziego. Przy odrobinie szczęścia wieczorami można natknąć się tutaj także na latarnika zapalającego gazowe latarnie.

Dojazd do Wrocławia

Sprawdź jak dojechać do Wrocławia, jaki środek transportu wybrać i gdzie znaleźć najlepsze noclegi. Dojedź do Wrocławia z Warszawy lub prosto z portu lotniczego w Krakowie. Nie wahaj się i już dzisiaj zaplanuj swój pobyt w tym wyjątkowym mieście.