Najlepsze atrakcje w Sopocie - sprawdź co warto zobaczyć

Najlepsze atrakcje w Sopocie - sprawdź co warto zobaczyć

Sopot jest znanym nadmorskim kurortem na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W tym pięknym mieście znajdziesz połączenie eleganckich willi, ekskluzywnych restauracji i tętniących życiem klubów. Jest to prawdopodobnie najpiękniejszy kurort na wybrzeżu Bałtyku i przyciąga wielu gości z Polski jak i z zagranicy - dowiedz się jak łatwo dojechać do Sopotu.

Skwer kuracyjny i Sopockie Molo

Podążając śladem turystów odwiedzających Sopot od ponad wieku, kierujmy się bulwarem Bohaterów Monte Cassino, zwanym Monciakiem w stronę placu Zdrojowego. Monciak to jedna z najbardziej znanych ulic w Trójmieście, przy której znajdziemy mnóstwo kawiarni i restauracji, a także wyjęty prosto z bajki Krzywy Domek.   

Skwer kuracyjny 

Kierując się w stronę plaży, zobaczymy sopockie hotele oraz zwrócony w stronę morza Dom Zdrojowy, który istniał w Sopocie od 1824 roku. Około 50 lat później został przeniesiony do obecnej lokalizacji, następnie wyburzony i przebudowany, by w 1945 roku spłonąć. Mimo swojej burzliwej historii został odbudowany w roku 2009 tak, by swoją formą przypominał oryginalny budynek. Dzisiaj nie zastaniemy w nim hotelu, lecz restauracje, spa, centrum konferencyjne oraz pasaż handlowy. Przed Domem Zdrojowym można podziwiać fontannę oraz muszlę koncertową.

Molo spacerowe

Sopot jest słynnym nadmorskim kurortem, który najbardziej znany jest z Festiwalu Piosenki oraz swojego molo spacerowego, które rozciąga się w stronę morza aż na 515 metrów, jest idealnym miejscem na spacer, który można kontynuować na pięknej, sopockiej plaży. Zostało ono zbudowane w roku 1827 i pierwotnie miało zaledwie 31 metrów długości, dopiero w 1928 roku po kilku przebudowach zyskało swój obecny kształt. Kierując się w stronę lądu, można podziwiać widok na nabrzeże Sopotu, a wzrok przykuwa ogromnych rozmiarów, secesyjny budynek - Grand Hotel, który przez lata był jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Sopocie. Jeśli dostatecznie zachwyciła Cię już architektura i pragniesz przeżyć przygodę, z molo możesz wsiąść do pirackiego statku, który zabierze Cię w rejs, podczas którego możesz podziwiać panoramę niemal całego Trójmiasta. Tutaj znajdziesz informacje na temat cen biletów i godzin rejsów. 

Krzywy Domek

Krzywy Domek to dosłownie to, co można sobie wyobrazić słysząc tą nazwę. Wybrzusza się i wykrzywia w różne strony, dzięki czemu zyskał tytuł jednego z najdziwniejszych budynków świata. Mimo swojej niezwykłej formy w środku mieszczą się lokale usługowe, sklepy oraz biura. Spacerując po ul. Bohaterów Monte Cassino na pewno nie umknie Twojej uwadze.

Zakład Balneologiczny i Łazienki Południowe

Zakład Balneologiczny to kolejna perełka zdobiąca Sopot umiejscowiona przy końcu ul. Bohaterów Monte Cassino. Ten eklektyczny budynek został wybudowany w 1903 i jest częścią Pomorskiego Centrum Reumatologicznego. 

Do Zakładu Balneologicznego można wybrać się na kąpiele solankowe czy zabiegi rehabilitacyjne, ale warto też przyjrzeć się mu od zewnątrz. Jego główne wejście zdobi rzeźba syreny i trytona oraz herb miasta, a okna wielu sal zdobią piękne, secesyjne witraże. Ponadto wewnątrz odkryjemy okazały hol wypełniony bogatymi dekoracjami oraz imponujący plafon witrażowy. W jednym z narożników budowli mieści się jedyna w swoim rodzaju latarnia morska, która powstała w miejscu dawnego komina. Z jej szczytu można podziwiać widok na molo i panoramę Sopotu. Tutaj możesz przeczytać więcej o historii tego zabytku.

Łazienki Południowe

Łazienki Południowe są położone bezpośrednio przy plaży - po wschodniej stronie molo. Zostały wybudowane z drewna, a charakterystyczny kształt i ornamenty zostały wykonane w stylu staronordyckim. Można dostrzec kilka głów smoków, którymi ozdobiono budynek. 

Tutaj dowiesz się więcej o historii tego budynku.

Inne ciekawe atrakcje

Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu znajduje się niedaleko plaży w okazałej willi, która została wybudowana przez kupca Ernsta Claaszena. Wewnątrz odkryjemy ekspozycję ukazującą zabytkowe wnętrza oraz wyposażenie domu odtworzone na podstawie historycznych zdjęć. Poza kolekcją barokowych mebli w Muzeum Sopotu znajdziemy zbiory nawiązujące do historii miasta, takie jak malarstwo, grafiki czy rzeźby w dużej części przekazane z prywatnych kolekcji przez mieszkańców regionu. Warto zajrzeć na stronę Muzeum i dowiedzieć się także o aktualnych wystawach czasowych.

Opera Leśna

Opera Leśna to leśny amfiteatr, który w zmienionej formie istnieje w Sopocie od 1909 roku, leżący na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Scena może pomieścić dużą orkiestrę, a widownia ponad 5 tysięcy osób. Często odbywają się tam koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne, dlatego możesz ją kojarzyć z słynnego sopockiego Festiwalu Piosenki. Sprawdź tutaj, na jaki koncert możesz się wybrać podczas swojej wizyty.

Aquapark

Miejscem, które na pewno Cię zainteresuje, jeśli masz ochotę na wodne szaleństwo czy odpoczynek, jest Aquapark w Sopocie. Tam czeka na Ciebie kilka basenów, sauny oraz SPA. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci, jak zjeżdżalnie wodne czy plac zabaw. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat Aquaparku, jego godzin otwarcia oraz cen biletów.

Dojazd do Sopotu

Jeśli podróżujesz z Gdyni lub Gdańska możesz skorzystać z kolei miejskiej SKM. Całe Trójmiasto jest dobrze skomunikowane, a więc z łatwością znajdziesz środek lokomocji odpowiadający Twoim potrzebom. Możesz skorzystać ze strony lub aplikacji  Jak Dojadę, która pomoże Ci znaleźć właściwą trasę. Natomiast jeśli podróżujesz do Sopotu spoza Trójmiasta, autobus to wygodny i oszczędny środek transportu - znajdziesz wiele połączeń FlixBusa z różnych miast do najsłynniejszego polskiego kurortu nadmorskiego, między innymi z Łodzi, Warszawy czy Katowic.

Znajdź połączenie autobusowe do Sopotu ze swojego miasta i sprawdź, jak kupić bilet. A jeśli potrzebujesz inspiracji na kolejną podróż sprawdź nasze pomysły na Twoją kolejną przygodę

Odwiedź naszą stronę, aby znaleźć dojazd i informacje na temat atrakcji w Sopocie.