Najlepsze atrakcje w Krakowie

Najlepsze atrakcje w Krakowie

Planujesz wyjazd do Krakowa? Odkryj najważniejsze atrakcje turystyczne oraz miejsca, które warto odwiedzić! 

Kraków jest miastem, które ma wiele do zaoferowania podróżującym - od historycznej klasyki, jak Zamek Królewski na Wawelu oraz Bazylika Mariacka, po atrakcje bliższe czasom współczesnym, jak Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, tętniące życiem uliczki z kawiarniami na Kazimierzu czy spacer wzdłuż bulwarów wiślanych. Odkryj to wyjątkowe miasto z fascynującą historią, niezwykłą architekturą oraz bogatym życiem kulturalnym i dowiedz się, jak łatwo możesz się tam dostać.

Stare Miasto i Rynek Główny

Na Krakowskim Starym Mieście, oprócz Sukiennic i Kościoła Mariackiego, znajdziesz przepiękną architekturę oraz wiele urokliwych zakątków. Nie bez powodu znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Warto zainspirować się szlakiem Drogi Królewskiej i pospacerować jego trasą. Zaczyna się przy Barbakanie, a następnie wiodąc przez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską prowadzi do Rynku Głównego, który w czasach średniowiecza był największym rynkiem w Europie. 

Będąc na Rynku Głównym, odkryj atrakcje takie jak:

  • Sukiennice - to renesansowa perełka znajdująca się na samym środku krakowskiego Rynku, niegdyś targowisko. Obecnie mieszczą się w nich Galeria Sztuki Polskiej XIX w. (kliknij, żeby dowiedzieć się o godzinach otwarcia oraz cen biletów), kawiarnia, z której można podziwiać widok na Stare Miasto oraz Muzeum Podziemnego Rynku.
  • Piękne kamienice otaczające Rynek Główny - kamienica Wierzynka, Pod Jaszczurą, Hetmańska, Pałac Jabłonowskich, Pałac Pod Baranami i wiele innych.
  • Podziemny Rynek - to muzeum znajdujące się pod powierzchnią rynku, w którym można zobaczyć jak bardzo zmienił się poziom Rynku przez ponad 700 lat i jak pierwotnie wyglądały bruki, wodociągi i trakty królewskie, niektóre zachowane w autentycznej formie. Tutaj znajdziesz informacje na temat godzin otwarcia oraz cen biletów.

Bazylika Mariacka

Gotycki kościół zwieńczający krakowski rynek - Bazylika Mariacka.  Od wieków po dziś dzień o pełnych godzinach z jej najwyższej wieży rozbrzmiewa na cztery strony świata hejnał grany na trąbce. W środku znajdziemy imponujący punkt centralny budowli - wyrzeźbiony przez Wita Stwosza Ołtarz Główny przedstawiający scenę Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Otwarte do zwiedzania są wnętrze kościoła oraz obydwie wieże, tutaj znajdziesz informacje na temat godzin otwarcia bazyliki oraz cen biletów.

Spacerując po Starym Mieście warto również odwiedzić ciekawe miejsca, takie jak Collegium Maius - najstarszy budynek akademicki lub Bazylikę OO. Franciszkanów, w której znajdują się witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Cały teren Starego Miasta jest otoczony parkiem miejskim - Plantami. 

Zamek Królewski na Wawelu

Kierując się od Rynku szlakiem Drogi Królewskiej, ulicą Grodzką, dojdziemy do górującego nad krakowskim Starym Miastem Zamku Królewskiego na Wawelu. Przez wieki było to najważniejsze miejsce na mapie Polski, pełniące funkcję siedziby polskich władców. Teraz możemy podziwiać pięknie odrestaurowaną renesansową architekturę zamku, znajdujące się w nim zbiory, Katedrę Królewską oraz widok rozpościerający się znad murów obronnych. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji Krakowa.

We wnętrzu zamku zobaczyć można odtworzone Komnaty Królewskie z czasów świetności Wawelu, Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny oraz kolekcję sztuki wschodu. Ponadto w zamku znajdują się jeszcze wystawy nawiązujące do dziejów Wawelu w okresie romańskim, jak również te opowiadające historię zamku w okresie porozbiorowym. Wtedy właśnie armia austriacka zburzyła część budowli będących częścią kompleksu zamkowego, by stworzyć  dla swojego wojska koszary oraz zachowany do dziś szpital. 

Kliknij tutaj, aby sprawdzić godziny otwarcia Zamku Wawelskiego oraz informacje o biletach. 

Częścią kompleksu zamkowego jest Katedra Wawelska, w której przez stulecia monarchowie uczestniczyli w najważniejszych ceremoniach królewskich takich jak koronacje, śluby czy pogrzeby. W środku znajdziemy imponujący ołtarz, kaplice i wiele misternie zdobionych grobowców. W najwyższej wieży Katedry znajduje się Królewski Dzwon Zygmunt, najsłynniejszy i do niedawna największy polski dzwon. 

Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego można udać się do kolejnej atrakcji znajdującej się u stóp wzgórza wawelskiego. Znajdziemy tam Smoczą Jamę, która nawiązuje do legendy o szewczyku, który zabił smoka, by zdobyć rękę księżniczki. Spod Jamy można rozpocząć spacer bulwarami nad Wisłą. Bulwary wiślane zostały wybudowane z myślą o uregulowaniu poziomu Wisły i zabezpieczeniu Krakowa przed powodziami (w 1903 r. Wisła zalała Stare Miasto, docierając do plantów), budowa, przerwana przez II wojnę światową, została zakończona w 1955 roku. Obecnie w pogodny dzień na bulwarach pojawia się wielu spacerowiczów podziwiających zabytki po obu brzegach Wisły. 

Kazimierz

Kazimierz to dzielnica Krakowa skupiająca głównie żydowską społeczność, jej instytucje i organizacje. Obecnie jest to jedno z najbardziej nastrojowych miejsc w Krakowie - artystyczna dzielnica, w której poczujesz ducha tego miasta. 

Na Kazimierzu znajduje się kilka synagog, a w jednej z nich - Synagodze Starej - mieści się oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa. Jest położona przy ulicy Szerokiej, przez wielu uznawanej za najbardziej urokliwe miejsce na Kazimierzu. Spacerując po okolicy po ulicach Izaaka, Józefa, Miodowej czy Podbrzezie możesz obejrzeć także inne synagogi. 

Kolejnym przystankiem na Kazimierzu jest Muzeum Inżynierii Miejskiej. To muzeum którego siedziba mieści się w zabytkowych halach zajezdni tramwajowej. Budowa zajezdni zakończyła się na początku XX. wieku i do lat 50. pełniła swoją pierwotną  funkcję. Muzeum ma w swoich zbiorach eksponaty opowiadające historię techniki, komunikacji miejskiej oraz przemysłu krakowskiego. Kliknij tutaj i odkryj, jakie atrakcje znajdziesz w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie to miejsce, które warto zobaczyć. Jest to pokaźnych rozmiarów nowoczesny gmach, w którym poznasz sztukę z ostatnich 20 lat. 

MOCAK imponuje zarówno swoją siedzibą na zewnątrz jak i sztuką, która znajdziemy wewnątrz. Znajduje się on na terenie dawnej fabryki emalii Schindlera. W środku odkryjemy sztukę awangardową XX. wieku oraz zarówno polską jak i zagraniczną sztukę modernistyczną. Są tam atrakcje takie jak interaktywna instalacja Live Factory 2: Warhol by Lupa, ukazująca wizję artysty o Factory, miejscu założonym przez Andy’ego Warhola w Nowym Jorku, gdzie spotykali się artyści, muzycy i aktorzy. 

W MOCAKu znajdziemy również wideo, rzeźby oraz inne projekty stworzone przez artystów zarówno z Polski, jak i innych rejonów świata, nawiązujące do historii sztuki, polityki czy ważnych wydarzeń historycznych. Założeniem muzeum jest zbliżenie ludzi do najnowszej sztuki. 

Tutaj znajdziesz informacje na temat Muzeum, obecnych wystawach oraz biletach.

Dojazd do Krakowa

Kraków jest dobrze połączony z innymi dużymi polskimi miastami takimi jak Katowice, Wrocław czy Warszawa, są więc dostępne różne środki transportu, ale przejazd autobusem FlixBus pozwoli Ci zaoszczędzić, zrelaksować się i poczuć wygodnie podczas podróży. Dzięki naszej stronie i aplikacji bardzo łatwo zarezerwujesz swój bilet na FlixBusa do Krakowa z wielu różnych miejscowości. A jeśli planujesz poruszać się po Krakowie komunikacją miejską, możesz skorzystać ze strony Jak Dojadę. 

Znajdź połączenie autobusowe do Krakowa ze swojego miasta i sprawdź jak kupić bilet. A jeśli potrzebujesz inspiracji na kolejną podróż, sprawdź nasze pomysły na Twoją kolejną przygodę! 

Odwiedź naszą stronę, aby znaleźć dojazd i informacje na temat licznych atrakcji, jakie oferuje Kraków.