Podróżuj autobusem do zachwycających zamków

Najpiękniejsze zamki w Polsce i Europie

Polskę i Europę zwiedzać można na różne sposoby – szlakiem największych miast, parków krajobrazowych, ośrodków sportów zimowych czy miejsc znanych z ulubionych filmów. Jednym z ciekawszych pomysłów na poznanie niezwykle urokliwych zakątków Polski i Europy są podróże uwzględniające zwiedzanie wiekowych, imponujących rozmiarami, architekturą oraz malowniczymi krajobrazami - zamków. Europejskie kraje, w tym szczególnie Niemcy, obfitują w ogromną liczbę wspaniałych zamków, w związku z czym wybranie tych najpiękniejszych stanowiło nie lada wyzwanie! Zapraszamy do bliższego zapoznania się w dziewięcioma niezwykłymi zamkami, do których możesz wybrać się na wycieczkę korzystając z linii autokarowych FlixBus! Wybraliśmy po trzy zamki znajdujące się w Polsce i Niemczech oraz po jednym w Portugalii, Hiszpanii i Czechach. 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Polska, podobnie jak Niemcy, Austria czy Hiszpania, może pochwalić się okazałymi zamkami, które stanowią często jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych regionu. Trzy największe zamki w Polsce to zamek w Malborku, Zamek Królewski na krakowskim Wawelu oraz właśnie zamek Książ znajdujący się na obrzeżach Wałbrzycha, na obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego. Ten imponujący, nazywany wręcz „bajkowym” zamek znajduje się na skalnym wzniesieniu w otoczeniu bogatej szaty roślinnej co dodatkowo dodaje mu uroku. Powstały z końcem XIII wieku zamek Książ pierwotnie stanowił rezydencję książąt piastowskich, a następnie wszedł w posiadanie monarchów czeskich by później stać się własnością rodziny von Hochberg. We wnętrzach zamku znajduje się ok. 400 pomieszczeń, w tym restauracja, hotel i pomieszczenia stajenne. Zamek Książ przez cały rok otwarty jest dla turystów – ceny wejściówek w zależności od zniżek i wybranych atrakcji wahają się między 20 a 40 zł. Jedną z atrakcji specjalnych jest możliwość nocnego zwiedzania zamku z przewodnikiem.

Zamek Eltz 

Jeden z najbardziej urokliwych nie tylko w pełnych imponujących zamków Niemczech, ale również w całej Europie – zamek Eltz, znajduje się zaledwie 35 km od miasta Koblencja, skąd organizowane są regularne wyjazdy w celu zwiedzenia zamku. Położony nad rzeką Mozelą zamek Eltz to historyczna, XII-wieczna siedziba rodu von Eltz stanowiąca przykład niemieckiej, późnogotyckiej architektury świeckiej. Na szczególny klimat tego miejsca wpływa dolinne położenie zamku – wygląda tak jakby wyrastał z okolicznych lasów, co robi ogromne wrażenie szczególnie wtedy, gdy krajobraz spowija gęsta mgła. Kamienista droga prowadząca do zamku jest z kolei bardzo częstym obiektem fotografii z zamkiem w tle. Na szczególną uwagę zasługują również wnętrza budowli, gdyż od czasów średniowiecznych niewiele się w nich zmieniło – znajdują się tam ścienne malowidła, meble oraz imponujący skarbiec. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu oraz urokliwej, bajkowej architekturze zamek Eltz stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu Nadrenii.

Zamek w Mosznej

Jedną z najciekawszych atrakcji ziemi opolskiej z całą pewnością jest zamek w Mosznej. Ten urokliwy zabytek położony jest w miejscowości Moszna, zaledwie 30 kilometrów od Opola. Jest to jedno z bardziej urokliwych tego typu miejsc w Polsce, na co wpływa jego wyjątkowy wygląd – zamek posiada aż 99 wież i wieżyczek! Zamek w Mosznej powstał w połowie XVII wieku i należął do rodu Tiele-Wincklerów. Według jednej z legend hrabia Franz Hubert Tiele-Winckler postanowił wybudować 99 wieżyczek, ponieważ przy 100 musiałby utrzymywać cały garnizon wojska. Z kolei według innej legendy było to związane z 99 majątkami, którymi dysponował ród. Jeszcze inna legenda opowiada o duchu nieszczęśliwie zakochanej w hrabim guwernantki, która odebrała sobie życie i dziś snuje się po wnętrzach zamku. Natrafić na ducha podczas zwiedzania zamku będzie jednak niezwykle ciężko – znajduje się tu bowiem aż 365 pomieszczeń! Warto wspomnieć również o rozległym parku okalającym zamek w Mosznej, który dodatkowo dodaje mu uroku.

Zamek na Hradczanach w Pradze

Omawiając piękne, europejskie zamki nie można pominąć chluby naszych południowych sąsiadów – zamku na Hradczanach w Pradze. Gród powstał już w IX wieku stanowiąc twierdzę królewską, jednak w XIV wieku został przerobiony na styl gotycki, a następnie za panowania Habsburgów – na styl renesansowy. Ten ogromny kompleks zamkowy, stanowiący dawną siedzibę czeskich królów (dziś jest to siedziba prezydenta Czech) w całości wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako największy pod względem powierzchni zamek na świecie. W skład kompleksu wchodzi wiele obiektów, w tym Katedra św. Wita (znajdują się tam klejnoty koronacyjne), Ogrody Królewskie, Stary Pałac Królewski czy Złota Uliczka, będąca jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Pradze. Zwiedzanie całego kompleksu zamkowego w Pradze to zajęcie co najmniej na jeden pełny dzień – poza pałacami, kościołami i uliczkami, znajdują się tu bowiem piękne parki i ogrody, po których można spacerować długimi godzinami.

Zamek Czocha

Zaledwie 30 km od Zgorzelca lub 40 km od Jeleniej Góry znajduje się wyjątkowy zamek Czocha, który stanowi zarówno jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, jak również miejsce, w którym kręcono sceny do wielu filmów (m.in. Wiedźmin) czy serialu (Pierwsza Miłość). Nic w tym dziwnego - położony nad Zalewem Leśniańskim w miejscowości Sucha (Czocha) zamek urzeka swoim wyglądem oraz malowniczą okolicą. Zamek Czocha powstał w XIII wieku z rozkazu króla czeskiego Wacława II. Przez wieki zamieszkiwały tu szlachetne rody rycerskie. Zamek uległ poważnym zniszczeniom w wyniku pożaru jednak z początkiem XX wieku został odbudowany. Dziś jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, regularnie odwiedzanych przez tysiące polskich i zagranicznych turystów. Wstęp na zamek w zależności od zniżek wynosi 2-4 zł (zewnętrzne dziedzińce) lub 7-14 zł (zwiedzanie sal zamkowych w towarzystwie przewodnika). Na miejscu znajduje się również hotel oraz wypożyczalnia rowerów, dzięki której można w bardzo przyjemny sposób zwiedzić ruiny okolicznych zamków.    

Zamek Hohenzollern w Badenii-Wirtenbergii

Zaledwie 30 km od niemieckiego Stuttgartu znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków w Europie – Hohenzollern w Badenii-Wirtenbergii. Na jego urok w dużej mierze wpływa położenie – znajduje się on bowiem na szczycie mierzącej 855 m. n.p.m. góry Hohenzollern! Średniowieczny zamek hrabiów Zollern powstał już w XI wieku, jednak uległ zniszczeniu wskutek całorocznego oblężenia w 1423 r. Po odbudowie, przetrwał do końca XVIII wieku, a następnie został ponownie odbudowany przez króla Fryderyka Wilhelma IV. Zamek Hohenzollern stał się uosobieniem ideału średniowiecznego zamku rycerskiego, gdyż władcy Prus chcieli widzieć zamek swoich przodków w jak najbardziej okazałej formie. Zamek po dziś dzień robi ogromne wrażenie stanowiąc inspirację dla fotografów (w sieci można znaleźć setki imponujących zdjęć zamku Hohenzollern, szczególnie przy mglistej pogodzie) oraz regularnie zajmując wysokie miejsca w rankingach najpiękniejszych zamków świata. Urzekająca swoimi neogotyckimi wieżami i basztami bajkowa rezydencja zachwyca również od wewnątrz – znajdują się tam liczne artefakty oraz najcenniejsza pamiątka – oryginalna korona cesarza Wilhelma II. Co ciekawe, zamek ten znajduje się w rękach prywatnych właścicieli – dwóch rodów Hohenzollernów. Twierdza za niewielką opłatą jest otwarta do zwiedzania dla turystów, a na miejsce bez problemu dostać można się z pobliskiego Stuttgartu.

Zamek Pena w Sintrze

Publikowane co jakiś czas rankingi typu „Najpiękniejsze zamki w Europie” mają zawsze jeden wspólny mianownik – zamek Palacio Nacional da Pena. Położony w portugalskiej Sintrze kolorowy pałac stanowi połączenie kilku stylów architektonicznych, a dzięki swojemu malowniczemu położeniu jest jedną z największych atrakcji turystycznych Portugalii. Miejscowość Sintra znajduje się zaledwie 25 kilometrów od Lizbony, skąd codziennie organizowane są wycieczki w celu zwiedzania zamku Pena i nie tylko! Trzeba bowiem pamiętać że Sintra sama w sobie stanowi nie lada atrakcję. Niegdyś była to letnia rezydencja portugalskich królów, w związku z czym zachwyca licznymi pałacami, arystokratycznymi rezydencjami oraz wszechobecną zielenią niezwykle urokliwych parków i skwerów, dzięki którym określana jest jako „miasto-ogród”. Dość powiedzieć, że Sintra w całości została w 1995 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Górujący nad tym miastem, otoczony egzotyczną roślinnością, nieco ekstrawagancki, pełen kolorów zamek Pena to wisienka na torcie zwiedzania Sintry i punkt obowiązkowy podczas dłuższego pobytu w Lizbonie.

Zamek Alcazar w Segowii

Położona ok. 90 km od Madrytu Segowia, to niewielkie, ale bardzo chętnie odwiedzane przez turystów hiszpańskie miasto. Znajduje się tutaj bardzo dobrze zachowany rzymski akwedukt oraz ostatnia gotycka katedra w Hiszpanii. Segowia skrywa również w sobie pewien skarb – jeden z najpiękniejszych zamków w Europie, czyli romańsko-gotycki Alcazar de Segovia. Położony na skalnym, niemal pionowym wzniesieniu średniowieczny zamek zachwyca zarówno swoim położeniem, jak również architekturą. U podnóża wzniesienia znajduje się zbieg rzek Eresma i Clamores, co nadaje okolicy jeszcze większej malowniczości. Powstały w XII wieku zamek stanowił niegdyś twierdzę królów Kastylii, pałac królewski oraz więzienie. Dziś, znajduje się tam muzeum, a sam zamek uważany jest za najpiękniejszy w Hiszpanii i jeden z najbardziej urokliwych w całej Europie. Wizyta w Segowii stanowić może bardzo ciekawe urozmaicenie dłuższego pobytu w Madrycie. Zamek jest otwarty dla turystów, a bilety wstępu stosunkowo niedrogie (w zależności od zniżek i wybranych atrakcji od 3 do 7 euro).

Zamek Neuschwanstein w Schwangau

W poszukiwaniu kolejnych wyjątkowych zamków powracamy do Niemiec. To właśnie tu znajduje się bowiem najwięcej urokliwych zamków w całej Europie. Do trójki najważniejszych i najchętniej odwiedzanych, po zamku Eltz i zamku Hohenzollern, dopisać należy zamek Neuschwanstein, znajdujący się w południowej Bawarii, nieopodal miejscowości Schwangau, zaledwie 45 km od miasta Kempten, do którego bez problemu dotrzesz autokarem. Fotografie tego miejsca robią niesamowite wrażenie, w związku z czym jest to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Niemczech! O potędze tej posiadłości niech świadczy fakt że znajduje się w jej murach aż 35 km korytarzy oraz 200 pomieszczeń, z których całkowicie urządzono jedynie 15, ale za to jak! Sala Tronowa, Sala Śpiewaków czy neogotycka sypialnia robią na zwiedzających ogromne wrażenie! Wzniesiony w XIX wieku przez króla bawarskiego Ludwika II zamek oraz jego wnętrza stanowiły inspirację dla samego Walta Disneya, który właśnie na wzór Neuschwanstein stworzył Zamek Śpiącej Królewny. Co roku odwiedza go ponad milion turystów! Czy możliwa jest jeszcze lepsza rekomendacja?