Najlepsze polskie uzdrowiska

Polskie uzdrowiska
Znajdują się w różnych regionach kraju, ale łączy je bardzo ważna wspólna cecha — w wyjątkowy sposób służą zdrowiu. Mowa o polskich uzdrowiskach. Co roku tysiące kuracjuszy odwiedza je ze względu na ich naturalne bogactwa, takie jak dobroczynny mikroklimat czy wody mineralne, ale również możliwość odpoczynku od miejskiego zgiełku i obowiązków w malowniczych okolicznościach przyrody — w górach lub nad brzegiem morza. Co ważne, polskie sanatoria znajdujące się w miejscowościach uzdrowiskowych są obecnie niezwykle nowoczesne i oferują mnóstwo zabiegów leczniczych i rekreacyjnych. Nie można zapominać również o profesjonalnej infrastrukturze polskich uzdrowisk. Oferują one m.in. parki zdrojowe, pijalnie wód mineralnych, tężnie, placówki zdrowotne, trasy piesze i rowerowe oraz obiekty sportowe. W Polsce znajduje się ponad 40 miejscowości o statusie uzdrowiska. Do najważniejszych z nich sprawnie i komfortowo dotrzesz FlixBusem. Są to: Kudowa-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Krynica-Zdrój, Kołobrzeg, Ciechocinek i Busko-Zdrój.
Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w województwie dolnośląskim na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. Jest to uzdrowisko podgórskie (od 200 do 400 m.n.p.m.), a jego właściwości klimatyczne oraz profesjonalne zabiegi przyrodniczo-lecznicze mają bardzo korzystny wpływ m.in. na krążenie krwi, pracę układu oddechowego oraz trawienie. W uzdrowisku leczy się głównie choroby ortopedyczno-urazowe, układu krwiotwórczego, układu krążenia, choroby reumatologiczne oraz przewodu pokarmowego. Głównym bogactwem Kudowy-Zdrój są naturalne źródła wód mineralnych, z czego korzystają sanatoria zlokalizowane w miejskim Parku Zdrojowym. Sam park zachwyca licznymi okazami krzewów i drzew oraz malowniczym stawem. Szczególnie wartym odwiedzenia miejscem jest w Kudowie pijalnia, w której serwowane są wody mineralne z lokalnych źródeł, w tym również woda arsenowa. Do głównych atrakcji turystycznych tego urokliwego i spokojnego miasteczka należą: idealne na pieszą wędrówkę Góry Stołowe, Muzeum zabawek oraz kaplica wyłożona czaszkami, będąca jednym z trzech tego typu miejsc w Europie.
Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to mała, cicha i spokojna wieś znajdująca się w południowej Polsce, w województwie małopolskim, nieopodal Uścia Gorlickiego. Ze względu na swoje bogactwo leczniczych wód mineralnych Wysowa ma status miejscowości uzdrowiskowej. Lokalne sanatoria leczą choroby układu trawiennego, dróg oddechowych, układu moczowego, układu kostno-stawowego, cukrzycę, otyłość oraz przewlekłą niewydolność nerek. Położona w Beskidzie Niskim kraina zachwyca ciszą, malowniczym krajobrazem, czystym, górskim powietrzem oraz dziką przyrodą. Podobnie jak w innych uzdrowiskach, również tutaj znajduje się park zdrojowy, gdzie przyjezdni mogą korzystać z ujęcia solankowych wód mineralnych. Z miejscowych rozlewni wywodzi się z kolei woda mineralna „Wysowianka”. Lokalnych wód mineralnych, takich jak „Henryk”, „Józef” czy „Franciszek” spróbować można w miejscowej pijalni. W przerwach między korzystaniem z dobroczynnych bogactw przyrody można tu również zwiedzieć ciekawe zabytki, takie jak greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej czy stary Dom Zdrojowy, w którym dzisiaj znajduje się hotel oraz kawiarnia. Miłośników historii z pewnością zainteresuje fakt, iż przebiega tutaj Szlak Cmentarzy z I Wojny Światowej oraz Szlak Architektury Drewnianej. Najmłodszym z kolei na pewno spodoba się w lokalnym parku wodnym.
Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to niewielkie, urokliwe miasto uzdrowiskowe znajdujące się w dolinie Bystrzycy Dusznickiej w województwie dolnośląskim. Sąsiedztwo pobliskich Gór Stołowych, przepływająca przez miasto rzeka oraz położenie w dolinie sprawia, że Polanica-Zdrój ma swój unikalny, górski urok, którzy przyciąga zarówno kuracjuszy, jak i tradycyjnych turystów. Najważniejsze są jednak naturalne walory uzdrowiskowe Polanicy. Wodę z lokalnego, polanickiego źródła wykorzystywano już w XVI wieku. Dziś, znajdujące się tutaj sanatoria pomagają w leczeniu chorób kardiologicznych, nadciśnienia, układu trawienia, ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, naczyń obwodowych, nerek i dróg moczowych, dróg oddechowych oraz otyłości i cukrzycy. Krajobraz architektoniczny Polanicy-Zdrój to przede wszystkim drewniane domy i murowane wille. Z turystycznego punktu widzenia na uwagę zasługuje sanatorium Wielka Pieniawa, gdzie przebywały takie znamienite postaci jak Maria Dąbrowska czy Mieczysław Fogg. Warto odwiedzić znajdujący się tutaj Park Zdrojowy, a jeśli masz ochotę na pieszą wędrówkę, najlepiej wybrać się do pobliskiego Parku Narodowego Gór Stołowych.
Krynica-Zdrój

Położona w sercu Beskidu Sądeckiego (województwo małopolskie) Krynica-Zdrój to niewielkie miasto, które stanowi jednak jeden z bardzo ważnych punktów na uzdrowiskowej mapie Polski. Już w pierwszej połowie XVIII pojawiły się pierwsze wzmianki na temat leczniczych właściwości krynickich źródeł. Po naukowym potwierdzeniu tej teorii, z początkiem XIX wieku w Krynicy na dobre rozpoczęła się działalność związana z lecznictwem uzdrowiskowym. Duże zasługi dla popularyzacji tego miejsca miał ojciec polskiej balneologii, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Józef Dietl. Przebywali tu znani i zasłużeni Polacy, tacy jak Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko czy Julian Tuwim. Obecnie Krynica-Zdrój to duży ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Szczególnie często odwiedzana jest przez osoby borykające się z problemami układu krążenia, układu moczowego, dolegliwościami trawiennymi i zaburzeniami przemiany materii. W mieście znajdują się sanatoria, ośrodki lecznictwa uzdrowiskowego oraz pijalnie wód mineralnych z siedmioma zdrojami: Główny, Jan, Józef, Mieczysław, Słotwinka, Tadeusz oraz Zuber. Znajdujące się tutaj ośrodki uzdrowiskowe na ogół dysponują bardzo nowoczesnym sprzętem, dzięki czemu możliwe jest skorzystanie z licznych, profesjonalnych zabiegów. Polecamy również skorzystać z leczniczej kąpieli w Starych Łazienkach oraz wielu innych zabiegów, które odbywają się w tym kultowym, historycznym miejscu, które po remoncie odzyskało dawny blask i stanowi dziś bardzo nowoczesny ośrodek zdrowotny. Krynica-Zdrój to jednak nie tylko sanatoria i bogactwo zdrowotnych właściwości tutejszych wód. To również piękne okoliczności przyrody, możliwość odbycia górskich spacerów, podziwiania zabytkowej architektury (na szczególną uwagę zasługują zarówno oryginalne cerkwie, jak i zabytkowe, drewniane wille) czy odwiedzenia Muzeum Zabawek i Muzeum Nikifora – znanego malarza prymitywisty.
Kołobrzeg

Kołobrzeg to miejsce lubiane przede wszystkim przez turystów – miłośników wakacyjnego urlopu nad polskim morzem. Jest to jednak również jedno z najważniejszych miast uzdrowiskowych, które posiada w tym zakresie ponad dwustuletnią historię. W końcu nie wszystkie uzdrowiska w Polsce mogą pochwalić się dostępem do morza. Jak powszechnie wiadomo, morskie powietrze (zawierające jod, brom, wapń i kryształki soli) ma bardzo korzystny wpływ na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Najważniejsze jednak są tutaj lecznicze źródła wody mineralnej „Perła Bałtyku”, solankowe oraz borowinowe. Okolice miasta słyną z bardzo obfitych złóż borowiny, która stanowi podstawę stosowanych tutaj zabiegów odnowy biologicznej. To właśnie ze względu na występowanie wymienionych darów natury powstało tu ponad 20 sanatoriów, zlokalizowanych we wschodniej części miasta. Rokrocznie odwiedzają je dziesiątki tysięcy kuracjuszy (w tym również zagranicznych), borykających się z chorobami stawów lub cukrzycą. Kołobrzeg (wspólnie ze Świeradowem-Zdrojem) posiada najwięcej w Polsce kierunków leczenia uzdrowiskowego – jest ich aż jedenaście. Poza wymienionymi wyżej schorzeniami osób dorosłych leczy się tu również dzieci, m.in. z chorobami układu oddechowego czy zaburzeniami odżywienia. Co bardzo ważne, Kołobrzeg jest uzdrowiskiem, gdzie poza profesjonalną opieką sanatoryjną, możliwością odpoczynku na piaszczystej, nadmorskiej plaży i bogatą ofertą gastronomiczną, kuracjusze mogą również skorzystać z miejskiej infrastruktury służącej aktywnemu wypoczynkowi. Obejmuje ona m.in. leśne szlaki piesze, rowerowe, baseny czy korty tenisowe. Spędzając dłuższy czas w Kołobrzegu, warto również zwiedzić Stare Miasto oraz wybrać się na wycieczkę do portu.
Ciechocinek

Położony w województwie kujawsko-pomorskim, nieco ponad 200 km od Warszawy Ciechocinek, to jedno z najważniejszych uzdrowisk w Polsce. Nie bez powodu! To właśnie tutaj znajduje się kompleks tężniowy, będący najdłuższym tego typu obiektem w Europie. Powstałe w połowie XIX wieku, zabytkowe tężnie solankowe mają szczególnie zbawienny wpływ na górne drogi oddechowe. Będąc w Ciechocinku, przespaceruj się wzdłuż parku tężniowego, gdzie wdychać można powietrze nasycone solami mineralnymi, jodem i ozonem. Panujący wokół tężni zdrowotny mikroklimat to główny wyróżnik miasta na tle innych polskich uzdrowisk. Dzięki warunkom balneologicznym, a dokładniej kąpielom solankowym, siarkowym i borowinowym Ciechocinek stanowi szczególnie lubiane i chętnie odwiedzane przez kuracjuszy miasto. Miejskie wody solankowe o zasoleniu nawet do 6,4% sprzyjają zdrowotnym kąpielom, z kolei popijanie popularnej „Krystynki” w lokalnej pijalni stanowi element zdrowotnej kuracji pitnej. Na terenie „Perły Kujaw” lub „Perły polskich uzdrowisk”, jak nazywany jest niekiedy Ciechocinek, znajdują się liczne sanatoria (jest ich tu ponad 20), kliniki uzdrowiskowe i szpitale. Szczególnie ważne dolegliwości z punktu widzenia leczniczego pobytu w tym mieście to: choroby układu krążenia, dolegliwości reumatyczne i ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego oraz choroby kobiece. W Ciechocinku znajduje się mnóstwo zieleni, parków, fontann, co stwarza idealne warunku do wypoczynku. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj słynny, powstały w XIX wieku park zdrojowy, gdzie podziwiać można egzotyczne krzewy i drzewa. Warto zobaczyć również jedyne w swoim rodzaju kompozycje kwiatowe w formie „dywanów” oraz przejść się traktem solnym, który stanowi idealną trasę na relaksujący, popołudniowy spacer.
Busko-Zdrój

Położony w województwie świętokrzyskim Busko-Zdrój to najważniejsze uzdrowisko w regionie. Pierwsze wzmianki na temat występujących w mieście solanek pojawiły się już w XIII wieku, z kolei oficjalne otwarcie uzdrowiska miało miejsce w 1836 roku. Po różnego rodzaju perturbacjach, z końcem XIX wieku nastąpił dla kurortu bardzo dobry czas i Busko stało się jednym z najważniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Tutejsze senatora (a jest ich 13!) zlokalizowane są w południowej części miasta, w jego strefie uzdrowiskowej, którą wyznacza zaprojektowany w XIX wieku przez Henryka Marconiego Park Zdrojowy. Buskie sanatoria są w stanie obsłużyć ok. dwóch tysięcy kuracjuszy. Ponad połowę wszystkich wykonywanych tutaj zabiegów stanowią kąpiele siarczkowe, ze względu na bogate i unikalne złoża wód siarczkowych. W leczeniu kuracjuszy wykorzystywane są zarówno wody siarczkowe, jak i jodkowo-bromowe i borowinowe. Poza leczniczymi kąpielami Busko oferuje również kurację pitną, a popularnym napojem o zdrowotnych właściwościach jest tutaj „Buskowianka”. Buskie wody stosowane są zarówno do leczniczych kąpieli, jak i kuracji pitnych. Schorzenia, które są leczone w uzdrowisku to przede wszystkim dolegliwości reumatologiczne, układu krążenia, neurologiczne, dermatologiczne i ortopedyczne. Busko-Zdrój, ze względu na czerwony szlak łączący to miasto z uzdrowiskiem Solec-Zdrój jest również świetnym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek. Co ciekawe, wśród wszystkich polskich uzdrowisk Busko-Zdrój wyróżnia największa liczba słonecznych godzin w roku (1600!) oraz najwyższa średnia roczna temperatura. Samo miasteczko jest bardzo urokliwe i gościnne, a region Ponidzia malowniczy i sprzyjający wypoczynkowi.