Podróżuj autobusem do miejsc z basenami termalnymi

Baseny termalne w Polsce i za granicą

Łaźnie, baseny termalne i aquaparki stają się coraz częściej odwiedzanymi obiektami zarówno przez zwolenników wodnych szaleństw, amatorów pływania, jak również osób, które w poszukiwaniu odpoczynku i relaksu odwiedzają tego typu miejsca, aby rozkoszować się ciepłymi, pełnymi minerałów wodami termalnymi. Zarówno w Polsce, jak i Europie baseny termalne przyciągają coraz większe rzesze osób chcących skorzystać z prozdrowotnych właściwości gorącej wody wypływającej z wnętrza Ziemi. Jest to również szczególnie warta uwagi atrakcja dla miłośników jazdy na nartach lub snowboardzie, którzy po całym dniu spędzonym na stoku mogą oddać się relaksowi w jacuzzi lub saunie. Przygotowaliśmy listę 7 miejsc, gdzie w łatwy sposób dotrzesz, korzystając z naszych linii – polskie: Białka Tatrzańska, Poznań i Zakopane, węgierski Budapeszt, włoska Saturnia, czeskie Karlowe Wary oraz niemiecki Baden-Baden.

Białka Tatrzańska

W Białce Tatrzańskiej znajdują się bardzo popularne baseny termalne Termy Bania. Wraz z innymi atrakcjami stanowią kompleks rekreacyjny. Wprowadzony podział na strefę „głośną” – Strefa Zabawy i „cichą” – Strefa Relaksu sprawia, że każdy znajdzie tutaj odpowiednie miejsce dla siebie – zarówno miłośnicy wodnych szaleństw, jak i ci, którzy mają ochotę odpocząć i zaznać relaksu w spokojnej atmosferze. Wody termalne wypełniające baseny osiągają temperaturę od 20 do 38 stopni Celsjusza i zawierają m.in. potas, wapń, magnez, siarczki i krzemionkę. Powstałe na bazie naturalnych materiałów w 2011 roku Termy Bania oferują zarówno baseny wewnętrzne, jak i zewnętrzne – łącznie jest ich aż 14. Znajdują się tutaj również atrakcje takie jak zjeżdżalnie, wodospad, sauny, jacuzzi czy basen ze sztuczną falą. Największą atrakcją jest jednak możliwość odpoczynku w ciepłej wodzie przy jednoczesnym podziwianiu urokliwej panoramy Tatr! Dodatkową zaletą są bardzo dobre połączenia komunikacyjne z pobliskiego Zakopanego oraz Nowego Targu, do których szybko i sprawnie dotrzesz, korzystając z oferty FlixBusa. Pisząc o Białce Tatrzańskiej, nie można nie wspomnieć o oddalonej o 5 km Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie znajdują się Termy Bukovina – kompleks 20 nowoczesnych basenów termalnych oraz łaźnie parowe, kabina na podczerwień, sauny fińskie, grota solna, centrum SPA i wiele innych atrakcji. Oczywiście znajdujące się tutaj wody termalne podobnie jak w przypadku „Termy Bania” zawierają liczne zdrowotne składniki, co poza relaksem, bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Najbliższy przystanek FlixBusa: Zakopane

Kraków ↔ Zakopane Wrocław ↔ Zakopane

Poznań

Znajdujące się w Poznaniu i oddane do użytku w 2011 roku Termy Maltańskie to największy w Polsce ośrodek sportowo-rekreacyjny oraz drugi co do wielkości w Europie. Wybudowany został w centrum miasta, na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego, nieopodal ośrodka rekreacyjnego Malta. Na obszarze 6 ha znajdują się baseny rekreacyjne i sportowe (jest ich tutaj aż 18) o całkowitej powierzchni 5000 m2, 14 pomieszczeń z saunami, niezwykle rozbudowana strefa SPA z 17 gabinetami oraz największy w Polsce aquapark. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy profesjonalnego pływania, jak i rzesze turystów mających ochotę odpocząć po trudach tygodnia i skorzystać z właściwości zdrowej termalnej solanki. Właśnie dlatego kompleks podzielony został na część sportową (znajduje się w niej m.in. basen olimpijski) oraz część rekreacyjną. Oczywiście, znajduje się tutaj również wiele atrakcji dla najmłodszych w tym niezwykle imponujący kompleks zjeżdżalni, gdzie dzieciaki (również te zupełnie dorosłe!) mogą wyszaleć się do woli. Co ważne, baseny solankowe wykorzystują wodę termalną pobieraną z głębokości nawet 1300 metrów, a ich temperatura wynosi niemal 40 stopni, co sprawia, że ma ona doskonałe właściwości lecznicze. Nieopodal Term Maltańskich znajduje się hotel oraz infrastruktura rekreacyjna w postaci lodowiska czy hali tenisowej. Chcąc odwiedzić to miejsce, możesz skorzystać z oferty FlixBusa, dzięki której bezproblemowo dostaniesz się do centrum Poznania.

Najbliższy przystanek FlixBusa: Poznań

Bydgoszcz ↔ Poznań Wrocław ↔ Poznań

Zakopane

Powstały w 2006 roku Park Wodny w Zakopanem był jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie można było wypocząć w ciepłej, termalnej wodzie. Dziś leżący u podnóża Tatr aquapark oferuje turystom kompleks basenów, saun, zjeżdżalni, jacuzzi, a największe wrażenie robi możliwość odbycia kąpieli w całorocznym basenie geotermalnym, gdzie oprócz relaksujących doznań można również nacieszyć oczy widokiem na Giewont i Zachodnie Tatry! Nie można zapominać o właściwościach leczniczych basenu zewnętrznego – w wodzie znajduje się bowiem m.in. wapń, siarka, sód, potas, magnez i krzem, dzięki czemu kąpiele bardzo dobrze wpływają na dolegliwości reumatyczne, skórne, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają ukrwienie. Oprócz basenu zewnętrznego w zakopiańskim Aqua Parku znajdują się trzy baseny wewnętrzne: rekreacyjny z torami pływackimi, rekreacyjny oraz brodzik dla dzieci. To jednak nie koniec atrakcji! W Aqua Parku znajdziesz również taras widokowy z leżakami i widokiem na Tatry, jacuzzi, Dziką Rzekę imitującą naturalny nurt górskiej rzeki, pięć zjeżdżalni (najdłuższa z nich ma 166 metrów!) oraz sauny. Na najwyższym poziomie Aqua Parku znajduję się strefa relaksu z kręgielnią, barem i salą zabaw dla dzieci.

Najbliższy przystanek FlixBusa: Zakopane

Kraków ↔ Zakopane Wrocław ↔ Zakopane

Budapeszt

Bardzo ciekawym kierunkiem dla osób, które lubią wygrzewać się w termach, są Węgry. Znajduje się tam bowiem ponad 1000 kąpielisk i basenów termalnych! Szczególnie zasobna pod tym względem jest stolica Węgier – Budapeszt. Znajdziesz tu ok. 50 kąpielisk z ciepłą wodą z głębin ziemi, spośród których kilka to baseny zewnętrzne. Najważniejszym tego typu kąpieliskiem jest słynna Łaźnia Gellerta, znajdująca się nieopodal Mostu Wolności. Miejsce to posiada ponad stuletnią tradycję i stanowi nie tylko nowoczesny ośrodek termalny, ale również wspaniały przykład secesyjnej architektury. Znajduje się tutaj aż 18 basenów oraz 10 saun. Innym popularnym miejscem jest kąpielisko Palatinus, które znajduje się na wyspie św. Małgorzaty i otwarte jest jedynie w sezonie letnim. Innym bardzo ważnym kąpieliskiem są znajdujące się w parku Városliget termy Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda – rozbudowany kompleks 15 basenów z pełną infrastrukturą, która spełnia wymogi najbardziej wymagających gości. Osobne wejścia prowadzą to strefy term, term leczniczych oraz basenu zewnętrznego. Podobnie jak w przypadku Łaźni Gellerta, na uwagę zasługuję tutaj piękna architektura term. Warto wspomnieć również o wybudowanych jeszcze w czasach średniowiecznych, mniejszych i przytulniejszych łaźniach: Kiraly, Rudas czy Rac.

Najbliższy przystanek FlixBusa: Budapeszt

Kraków ↔ Budapeszt Wrocław ↔ Budapeszt

Tyrol 

Znajdujący się w zachodniej Austrii region Tyrol obfituje w gorące źródła wód leczniczych, dzięki czemu znajduje się tam wiele znanych i często uczęszczanych basenów termalnych, spośród których największą renomę wyrobiły sobie termy Aqua Dome w dolinie Otztal. Są one uznawane za najpiękniejszy ośrodek termalny w Alpach i ciężko z tą opinią polemizować. Na odwiedzających ogromne wrażenie robi nowoczesna architektura obiektu, w tym m.in. wielkie kąpielowe czary. Na gości w Aqua Dome czekają kąpiele w gorącej wodzie z termalnych źródeł, niejako unoszące się w powietrzu niecki termalne (basen źródlany, siarczkowy i solankowy), saunarium (jedna z saun wykonana została ze skał krystalicznych), strefa zabiegów Spa, 25-metrowy basen pływacki, basen do gimnastyki wodnej czy specjalne baseny z atrakcjami dla najmłodszych. Temperatura wody w poszczególnych basen oscyluje od 28 do 36 stopni. Na szczególną uwagę zasługują tutaj liczne strefy wypoczynku i bogata infrastruktura dla miłośników sportów wodnych. Co ważne, Aqua Dome mimo swojego nowoczesnego wyglądu idealnie wpisuje się w górski krajobraz regionu. Wodny kompleks otoczony jest bowiem bajecznym ogrodem zaprojektowanym przez Petera Paula Tscheiknera, co dodaje temu miejscu dodatkowego uroku i walorów wypoczynkowych.

Najbliższy przystanek FlixBusa: Innsbruck

Saturnia 

Termy w Saturni, czyli Terme di Saturnia, to jedne z najpopularniejszych i najlepszych basenów termalnych w Europie. Szczególnego uroku dodaje temu miejscu położenie w malowniczej okolicy Toskanii, u podnóża skalnego wodospadu. Według legendy, miejsce to powstało wskutek kłótni Jowisza z Saturnem. Bardziej prawdopodobna jest jednak teoria mówiąca o wygasłym wulkanie Moun Amiata, który odpowiada za obecność gorących wód na tym terenie. Jeśli nie masz możliwości przyjechać do Saturni bezpośrednio, warto skorzystać z przejazdu autokarem do miasta Grosseto — stamtąd szybko i sprawnie dojedziesz transportem publicznym do położonego 50 km dalej kompleksu termalnego. Do Saturni można również bez problemu dotrzeć z Rzymu. Siarkowe źródła geotermalne osiągają tam temperaturę 37-38 stopni i mimo swojego specyficznego zapachu, cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoje dobroczynne właściwości dla organizmu – kąpiele w Terme di Saturnia pozytywnie wpływają na regenerację skóry, łagodzą bóle oraz pozytywnie oddziałują na choroby układu oddechowego i krwionośnego. W niewielkiej odległości od term znajduje się ośrodek SPA oraz hotel.

Najbliższy przystanek FlixBusa: Grosseto

Baden-Baden

Położone w południowych Niemczech uzdrowiskowe miasto Baden-Baden to nie tylko miejsce znane z odbywających się tutaj licznych festiwali, ale również ze względu na bardzo popularne, nie tylko wśród Niemców, baseny termalne. Można tu wygrzać się w gorących źródeł o temperaturze 38 stopni oraz pełnej infrastruktury uzdrowiskowej, obejmującej sauny, wodospady i jacuzzi. Dobroczynne właściwości wody z Baden-Baden odkryli już Rzymianie! Nic dziwnego, jest ona niezwykle zasobna w sód, chlorek i fluorek, w związku czym miejscowe termy określa się jako sodowo-chlorkowe. Mają one bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy i pozwalają doskonale zrelaksować się i odprężyć. Szczególnie wartym polecenia miejscem w Baden-Baden jest Caracalla Spa, czyli Termy Karakalli. Jest to potężny kompleks, podzielony na strefę basenową, strefę saun oraz strefę odnowy biologicznej. Znajduje się tutaj niezliczona ilość basenów (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), posiadających tzw. dzikie rzeki czy wirówki. Co ważne, z basenów zewnętrznych można korzystać również zimową porą. W strefie basenowej znajdują się też relaksujące, aromatyczne łaźnie parowo-zapachowe. Na szczególną uwagę zasługuje bogaty wybór saun o różnych właściwościach zdrowotnych oraz strefa wellness, gdzie można skorzystać z masaży i zabiegów pielęgnacyjnych.

Najbliższy przystanek FlixBusa: Baden – Baden